Menu

Organizatorzy: Zarząd Osiedla nr 1, Szkoła Podtrswowa nr 2 w Szprotawie, Szprotawski Dom Kultury


Jesień zbliża się do nas wielkimi krokami, a my korzystając jeszcze z uroków lata (w piątek 7 września ) pobawiliśmy się na Festynie Osiedlowym przy Przedszkolu nr 3 "Pod Dębami" w Szprotawie. Po występach Maczków, Bratków i Kaczeńców mamy wątpliwości, czy lato zechce od nas tak szybko odejść. Mali artyści prezentowali się w kolorowych strojach, a rodzice z radością dopingowali pięknie tańczące dzieci. Razem z nami festyn przygotowali: Przedszkole pod Dębami, Zarząd Osiedla nr4 W Szprotawie, Burmistrz Szprotawy, który tradycyjnie już objął również honorowy patronat nad festynem, SzWiK, PSP w Szprotawie i szprotawska policja. A wspomogło nas wielu sponsorów i darczyńców , którym serdecznie dziękujemy. Dla dzieci wystąpił Teatr KRAK -ART. z Krakowa ze spektaklem "Latający kufer ".Później było dużo tańca, kolorowe bańki, malowanie i absolutny hit - bum bum rurki. Czynne były stanowiska z grami, zabawami i "dmuchańce". Kto zmęczył się zabawą mógł posilić się pyszną kiełbaską albo gofrem. Na koniec maluchy dzieliły się z nami swoim talentem i mogły zaśpiewać coś dla publiczności, albo powiedzieć wierszyk. W zamian otrzymywały słodką niespodziankę - pyszny miodzik. Pogoda dopisała, nastroje też, mamy nadzieję, że zobaczymy się tam za rok!  


4 czerwca w parku SzDK przenieśliśmy się w czasie o kilka dekad. Powiecie, że to niemożliwe? Że to jakieś bajki? My to zrobiliśmy naprawdę, ale nie sami! Tak jak obiecaliśmy, w tym roku z Waszą pomocą udało się zapewnić dzieciaczkom Dzień Dziecka w stylu retro. Wykorzystaliśmy to, co opowiadaliście nam Państwo o zabawach, bajkach i podwórkowych zwyczajach z minionych lat, a do współpracy zaprosiliśmy kilka zaprzyjaźnionych organizacji. Tego dnia każdy mógł przypomnieć sobie na czym polegała gra w klasy, w kapsle, dwa ognie. Zarówno dzieci jak i dorośli chętnie częstowali się smakołykami - przekładanym waflem, blokiem czekoladowym, kokosankami, był też pyszny kompot i woda z syfonu z owocowym syropem. Niedowiarki testowały telefon zrobiony z kubków i sznurka (to naprawdę działa!). Dorośli pokazywali swoim pociechom jak bawili się w dzieciństwie, a one chętnie poznawały nowe zabawy. Burmistrz ,Józef Rubacha wraz z prowadzącą festyn naszą panią dyrektor, Teresą Zimą, podpytali najmłodszych, czy wiedzą jak to było kiedyś i jakie bajki oglądały wtedy dzieci. Okazało się, że młodzi szprotawianie nadal lubią oglądać Reksia, poznawać przygody Koziołka Matołka, grają w gumę, bawią się w podchody… To bardzo cieszy! Podczas festynu można było zajrzeć do przeróżnych stoisk, a czekały tam: bajeczki z naszej półeczki , szydełkowanie - przygotowane przez panie ze szprotawskiego PZERiI, tworzenie maskotek i warsztaty szycia - nad tym czuwało Stowarzyszenie Wspierania Rozwoju Dzieci i Młodzieży „Podaruj Radość”, była z nami fundacja „Spełnienie” która zapewniła najmłodszym zabawy i łamigłówki, SzWiK przygotował kreatywne gry dla najmłodszych z elementów , którymi posługują się na co dzień w swojej pracy.  Akademia Piłkarska  Falubaz przygotowała konkurencje sportowe. My dołożyliśmy tańce, gry i zabawy podwórkowe, mini boisko do gry w dwa ognie i inne, klocki dla najmłodszych( choć chętnie  też bawili się starsi) Były zamki dmuchane, było malowanie twarzy. No i było wyjątkowe Kino- z  rzutnika Ania z napisami zamiast lektora czy dialogów mówionych. … A przede wszystkim było dużo uśmiechu i radości. Dziękujemy wszystkim za wspaniałą zabawę! Dorosłym dziękujemy za podzielenie się swoimi wspomnieniami. Wszystkim, którzy mieli swój wkład w ten wyjątkowy dzień  dziecka kłaniamy się i dziękujemy


Zapalmy choinke6 grudnia rozpoczęliśmy przygotowania do świąt ,zapalając światełka na choince przed szprotawskim ratuszem. Jest to też sygnał dla Świętego Mikołaj, że na niego czekamy.  Już zaczęliśmy tańce hulance... aż nagle, gdzieś z oddali usłyszeliśmy głośne "ho, ho, ho!". Czy to Święty Mikołaj? Dzieci zaczęły się rozglądać i po chwili naszym oczom ukazał się prawdziwy Mikołaj... na koniu! Jak sam tłumaczył, zabrakło śniegu, więc renifery musiały zostać w domu. Mikołaj pokazał co potrafią zaczarowane konie i jak dzielnie pomagają przy pracy. Na placu pojawił się zespół Gama z SzDK, aby zaśpiewać Mikołajowi piosenkę i zatańczyć mikołajkowe tańce. Do tańców zaprosiliśmy wszystkich obecnych.  Następnie Burmistrz Szprotawy, pan Józef Rubacha zaprosił Mikołaja i dzieci do zaświecenia  światełek na choince  czarodziejskim "pstryczkiem" , który uruchamia się po głośnym odliczeniu od dziesięciu do zera. Kiedy wszyscy głośno powiedzieli" zero" wszystkie światełka rozbłysły i od razu zrobiło się świątecznie. Ucieszony Mikołaj postanowił, że takim wspaniałym maluchom należą się prezenty i je rozdał. Jeszcze tylko zdjęcia z Mikołajem , jego zaczarowanymi końmi  i Mikołaj popędził do kolejnych dzieci . My i mieszkańcy Szprotawy zostaliśmy ,żeby zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia przy choince,  rozgrzać  się herbatą i gorącym, słodkim gofrem od pani Beatki. Pełni dobrej energii możemy przygotowywać się do Świąt Bożego Narodzenia.


wakacjePiknik w rynku rozpoczął w Szprotawie cykl letnich imprez organizowanych przez SzDK pod wspólnym tytułem Ł AP LATO czyli Artystycznie-Plenerowo z SzDK.
Na początku pikniku wystąpiły utalentowane młode wokalistki ze Szprotawy, później Burmistrz Szprotawy, pan Józef Rubacha i dyrektor SzDK, pani Teresa Zima podziękowali malarzom biorącym udział w plenerze malarskim. Pogoda dopisała i przybyli mieszkańcy mogli zrelaksować się na leżaczkach słuchając koncertów Szprotawianek i zespołu SILESIAN DIXIE BAND z Czech. Dzieci w strefie aktywności artystycznej razem z malarzami z pleneru polsko-niemieckiego malowali wspólne obrazy na ogromnych płótnach. Tworzyły medale dla swoich Tatusiów i układali kolorowe kompozycje z koralików. Tak artystycznie rozpoczęliśmy wakacje w Szprotawie. Wszystkim życzymy udanych, radosnych wakacji i zapraszamy na kolejne nasze przedsięwzięcia.

 


Słońce specjalnie zamówione na Dzień Dziecka zupełnie nie odpuszczało... I dobrze! Mieliśmy dużo śmiechu i atrakcji na podwórku. Na dzieci czekały przygotowane stanowiska, przy których czuwały radosne klauny, owieczki, pszczółki (zdradzimy wam sekret - to my się przebraliśmy!). Młodzi malarze upubliczniali swój talent malując na sztalugach, byli też tacy, których narzędziem malarskim w dłoni była kolorowa kreda. Młodsze dzieci mogły budować ogromne wieże z przygotowanych na dywanie klocków, a dla dorosłych mieliśmy strefę relaksu na leżaczkach. Jak zwykle nie zabrakło "Czekolady" i innych tańców. Puszczaliśmy też bańki mydlane, które mieniły się w słońcu na różne kolory. Okazało się, że nasz Burmistrz też potrafi stworzyć ogromne bańki! Po tych szaleństwach przenieśliśmy się do sali widowiskowej, gdzie obejrzeliśmy finał konkursu "Twój muzyczny idol".

Dziękujemy za wspólną zabawę!

Szprotawianie przywitali Nowy  Rok, na placu przed ratuszem.

2139 sylwesterplakat

 Już od godz. 22.30, plac zapełniał się osobami chcącymi razem z nami przywitać nadchodzący 2018 rok. Przy dźwiękach muzyki czas płynął miło i szybko. Tuż przed północą życzenia - szczęśliwego Nowego Roku - wszystkim mieszkańcom i gościom złożył Burmistrz Szprotawy , pan Józef Rubacha. Po czym nastąpiło wspólne odliczanie i fajerwerkami witaliśmy przybyły rok.  Wspólnie bawiliśmy się do godz.1.00. Podczas całej nocnej  zabawy ,każdy mógł złożyć życzenia- bliskim lub mieszkańcom i wiele osób z tego skorzystało .   Dziękujemy wszystkim przybyłym za dobrą energię i świetną zabawę. Służbom porządkowym ( OSP  z Siecieborzyc, Straży Miejskiej ) za czuwania nad naszym bezpieczeństwem. Pracownikom interwencyjnym UM za pomoc przy organizacji . Do siego roku.

 


Działo się, działo się na Sowinach podczas Dnia Dziecka . Teatr Herbi z pomocą dzieci nauczył się trzech magicznych słów, dzięki którym jego losy się odmieniły. A my bawiliśmy się w najlepsze, Na dokładkę nasze "Beatkowe" gofry (słynne na całą gminę!). Rozgoniliśmy chmury tańcami, była "Czekolada", "Barbie Girl" i różne inne zabawy. Dziękujemy za wspólną zabawę!
 

Choinkowe tańce, Mikołaj, Śnieżynki i mnóstwo śmiechu - tak bawiliśmy się wczoraj przy zapalaniu lampek na szprotawskiej choince. Wspólne ubieranie choinki jednoczy ludzi, tak było i tym razem. Magiczne "pstryk" wykonała z pomocą Burmistrza Józefa Rubachy najmłodsza szprotawianka. Lampki choinkowe błysnęły wtedy pięknym światłem i od tej chwili będą cieszyć nasze oko przez cały okres świąteczny. Dziękujemy za wspólną zabawę!


Tegoroczna Wigilia Gminna, nieco różniła się od poprzednich. Do wspólnego kolędowania, składania życzeń i posiłku zaprosiliśmy księży z Kościołów: Rzymskokatolickiego , Grekokatolickiego i Prawosławnego. Ksiądz Andrzej Bunzyło z Parafii Grekokatolickiej przyniósł prosforę a Ksiądz Andrzej Jędrzejowski z Parafii pw.WNMP w Szprotawie opłatki. Niestety Ksiądz Igor Popowicz nie mógł do nas dotrzeć , ale przekazał serdeczne życzenia wszystkim obecnym. Wigilię rozpoczęliśmy oficjalnym przywitaniem przybyłych przez  przez Burmistrza Szprotawy , pana Józefa Rubachę i  Przewodniczącego Rady Miejskiej , pana Andrzeja Skawińskiego. Następnie wszyscy radni wspólnie zaśpiewali "Wśród nocnej ciszy" , a obaj księża udzielili błogosławieństwa, po czym każdy uczestnik wigilii, mógł biorąc do ręki opłatek lub prosforę złożyć życzenia. Wspólna wieczerzę 9 przygotowana przez Zakład Aktywizacji Zawodowej w Szprotawie) spożywaliśmy przy dźwiękach kolęd w wykonaniu solistów i zespołów SzDK i zaproszonego gościa  łemkowskiego zespołu "Prypadok". Na naszej wigilii nie zabrakło niespodzianek. Przyszedł prawdziwy Święty Mikołaj , który rozdawał słodkości nie tylko grzecznym dzieciom , ale wszystkim grzecznym. Każdy mógł własnoręcznie wykonać kartkę świąteczna , tak aby wysłać życzenia najbliższym , a życzenia mieszkańcom Szprotawy były wypisywane na wielkiej świątecznej bombce. OSP w Szprotawie przygotował torby pełne pysznych pachnących jabłek, które każdy mógł ze sobą zabrać. Wigilię Gminną zakończyliśmy w sali widowiskowej spektaklem "Szydełkowa Szopka babci Klary ".


 

Wszyscy Święci balują w... Szprotawie, złoty sypie się kurz... W poniedziałek na placu przed ratuszem było tanecznie i kolorowo. Balowali wszyscy, mali i duzi. Dziękujemy, że mogliśmy współuczestniczyć w tym wydarzeniu!


Ostatnia plenerowa impreza przygotowana przez Szprotawski Dom Kultury  w tym sezonie odbyła się w sobotę 25 września na Błoniach Szprotawskich. Razem z Komitetami Osiedlowymi nr 2 i 3  zorganizowaliśmy ?Kulturalne pożegnanie lata?. I choć to już  astronomiczna jesień , przywitało nas piękne prawdziwie letnie słońce.  Gdy nasi goście  znaleźli sobie wygodne miejsce na leżaczkach , przy stolikach i kocykach   poczęstowaliśmy ich kawą herbatą i ciastem a ze sceny popłynęły piękne dźwięki. Zaśpiewały Sunniki z SzDK i zagrało " Trio Taklamakan" z z Poznania. W przerwach pomiędzy koncertami nasze animatorki prowadziły tańce i pokazy baniek mydlanych. W to" leniwe" niedzielne popołudnie nie zapomnieliśmy o najmłodszych. Dla nich( nieopodal sceny) przygotowaliśmy strefę gier i artystycznych działań . Imprezę ze swadą poprowadziła dyrektor SzDK, Teresa Zima. Dziękujemy wszystkim , którzy razem z nami bawili się przez całe lato. Zapraszamy do nas na kolejne spotkania, koncerty, do udziału w sekcjach i kołach zainteresowań.

 


 

 Skąd pochodzi dnia? Czy jej pestki są jadalne?  Ile ważyła najcięższa dynia, wpisana do Księgi Guinessa? Takie pytania pojawiły się w quizie o bohaterce V Święta Dyni w Lesznie Dolnym, które odbyło się w sobotę 17 września.

     Dynia królowała w postaci pysznych potraw, przetworów, dekoracji oraz w konkurencjach, grach i zabawach przygotowanych przez naszych instruktorów. Najmłodsi świetnie sobie radzili z turlaniem dyni między pachołkami, ale już wydłubywanie to trochę gorzej. Oddzielenie śliskich nasion od miąższu nie było już takie łatwe. Malując farbami to, co najbardziej nam się podobało na Święcie Dyni i robiąc swoje własne malutkie dynie z papier nuciliśmy słowa piosenki o dyni ??rośnie dynia wprost do słońca rośnie, rośnie wciąż bez końca?.?  Nie mogło zabraknąć i nie zabrakło tradycyjnych konkursów: " Na najsmaczniejszą potrawę z dyni" - trzy siostry Kinga, Julka i Magda Kubiak serwując pyszny gulasz dyniowy zdobyły I miejsce, tuż za nimi ( równorzędne II m-ca ) zajęły  pani Renata Cieślak, pani Magda Stępień i Agnieszka Miziuk.  ?Największą dynię? udało się wyhodować pani Krystynie Szymańskiej ( w obwodzie  190cm ) . W ? Konkursie na najciekawszy dyniowy lampion? zwyciężył  Filip Głodek  i jego dyniowa kareta. Wszyscy uczestnicy konkursów otrzymali nagrody.

    Pomimo mżawki  tańczyliśmy i to jak. Dzieciaki ze Szkoły Podstawowej w Lesznie Górnym porwały do swojego układu zaproszonych gości, w tym władze miasta, księdza proboszcza i gości  z powiatu. Nasze animatorki też nie były gorsze, razem z nimi tańczyli i duzi i mali. Oddech pozwoliły złapać  Emilka i Jula   sekcji Sunniaki , pięknie śpiewając, a zużyte zapasy energii uzupełnialiśmy  goframi pani Beatki , pysznymi ciastami i ciepłymi daniami przygotowanymi  przez KGW z Leszna Dolnego. A na smakoszy ekologicznego jedzenia czekał  kramik Magdy. Wszystkim serdecznie dziękujemy za wspaniałą zabawę i wspólnie spędzony czas.

 

 


 

 

 

W tegorocznych gminnych Dożynkach  , też mieliśmy swój wkład. Najmłodsi ( Sunniaki ) przygotowali obrzęd chleba, animatorzy  - turniej wsi a zespoły śpiewacze wystąpiły na  dożynkowej scenie. Zadbaliśmy też o oprawę plastyczną i wspólnie z UM Szprotawa przygotowaliśmy i przeprowadziliśmy konkursy na najpiękniejszy wieniec dożynkowy i stoisko. Nagrody w konkursach ufundował UM Szprotawa. Podajemy zwycięzców. Konkurs najpiękniejszy wieniec dożynkowy  :  I m-ce,  Dzikowice, II m-ce, Siecieborzyce, III m-ce Wiechlice. Konkurs na  najpiękniejsze stoisko: I m-ce , Dziećmiarowice, II - m-ce , Nowa Kopernia, III m-ce, Pasterzowice, wyróżnienia: Leszno Dolne i Siecieborzyce. Turniej wsi: I m-ce , Henryków, II m-ce , Leszno Dolne, III m-ce Borowina. 

Wszyscy uczestnicy wszystkich konkursów otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody.  Dziękujemy  za wspólnie spędzony czas.


Szanowni Państwo!

Najważniejsze wydarzenie w kalendarzu imprez kulturalnych naszej gminy  już za nami. W tym roku święto miasta połączone było z jubileuszem 20-lecia współpracy z niemieckim miastem partnerskim Gevelsberg.

W uroczystościach jubileuszowych uczestniczyło  ponad 120 gości z Gevelsbergu i Sprembergu z Niemiec oraz z  Butery z Włoch. Reprezentowali oni różne instytucje i związki oraz różne dziedziny życia swoich miast, z którymi współpracują nasze jednostki.  Wspomnieć należy, iż wiele polskich rodzin utrzymuje przyjacielskie kontakty już od samego początku współpracy, jeszcze przed podpisaniem oficjalnej umowy o wzajemnym partnerstwie. Wydarzenie to było również okazją do nawiązania nowych kontaktów.

W piątek, 17 czerwca, uroczystości na Błoniach otworzyli burmistrzowie Józef Rubacha i Claus Jacobi. Impreza po kilku latach powróciła na Błonia Szprotawskie. Jako pierwsze na scenie wystąpiły dzielnie dzieci z pokazem zumby. Od 18.30 wszyscy bawili się już podczas biesiady polsko-niemieckiej. Przybyłych nie odstraszył nawet deszcz, na murawie mieszkańcy Szprotawy i zaproszeni goście tańczyli i śpiewali do późnych godzin wieczornych. Na zakończenie piątkowych występów zagrał szprotawski zespół EWAKUACJA.

W następnym dniu, w ratuszu odbyła się uroczysta sesja Rady Miejskiej z udziałem zaproszonych delegacji miast partnerskich. Z okazji jubileuszu w Szprotawskim Domu Kultury oficjalnie otworzono wystawę fotografii upamiętniającej 20-lecie współpracy Szprotawy i Gevelsbergu.

Barwny korowód zamienił się w prawdziwy spektakl uliczny odegrany przez artystów ze wszystkich szprotawskich przedszkoli i szkół, a także gminnych organizacji. Korowód tworzyli: władze gminy Szprotawa, miasta Gevelsberg oraz Butery, Radni Rady Miejskiej w Szprotawie, Sołtysi  gminy Szprotawa, młodzież miasta Gevelsberg, Zespół Szkół nr 1, Zespół Szkół przy ul. Sobieskiego 58, Zespół Szkół w Wiechlicach, Specjalny Ośrodek  Szkolno-Wychowawczy w Szprotawie, Przedszkole Komunalne Nr 1, Przedszkole Komunalne Nr 2, Przedszkole Komunalne Nr 3, Zespół Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego w Henrykowie, Ośrodek Szkolenia i Wychowania w Wiechlicach, Klub Motocyklowy MOTO Szprotawa, Szprotawski Uniwersytet Trzeciego Wieku, Polski Związek Emerytów Rencistów i Inwalidów w Szprotawie, Orkiestra Wojskowa Żagań.

Od godziny 18.00 impreza odbywała się na błoniach. Przybyłych powitali muzycy ze szkół muzycznych ze Szprotawy i Gevelsbergu. Następnie wystąpiła Kasia Kucharz z Sunniakami.

Wieczorem scena należała do NATALII SZROEDER oraz zespołu VIDEO. Natalię na scenie przywitały piski młodych fanek. Artystka, jak zwykle nie zawiodła, szprotawską publiczność zachwyciła takimi hitami jak: ?Wszystkiego na raz", ?Teraz ty", czy ?Nie patrzę w dół". Bisowała m. in. piosenką ?Lustra?.

Zespół VIDEO to obecnie jeden z najpopularniejszych zespołów pop rockowych.  Twórcy licznych przebojów, m.in: "Bella", "Idę na plażę", "Soft", "Papieros", "Środa czwartek", ?Szminki róż", ?Fantastyczny lot", "Wszystko Jedno" oraz "Ktoś Nowy". Największy szał wśród rekordowo zgromadzonej publice wywołała piosenka ?Idę na plażę?. Sobotnie szaleństwo zakończyła dyskoteka, która trwała do godz. 1.00.

W niedzielę, na placu przed ratuszem włodarze Szprotawy i Gevelsbergu uroczyście odsłonili  ławeczkę przyjaźń polsko-niemieckiej oraz posadzono lipę. Drzewko jako symbol przyjaźni ma rosnąc przez długie lata. Po południu na Błoniach Szprotawskich do późnego popołudnia scena należała do zespołów lokalnych. Imprezę zakończył występ zespołu disco-polo AVANGARDE.

Szczegółowe relacje i fotorelacje z każdego punktu programu już wkrótce.

Sponsorzy projektu ?Dni Szprotawy 2016 wraz z wydarzeniami towarzyszącymi?

GAZ

Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. w  Warszawie

 

 

 


Dzieci w Szprotawie uwielbiają dobrze się bawić. Szprotawski Dom Kultury wie o tym doskonale, dlatego z okazji Dnia Dziecka na nasze maluchy czekało mnóstwo atrakcji. Festyn w parku SzDK rozpoczęliśmy od animacji i zabaw, które poprowadziła grupa ?Aktywni Animatorzy?. Były szaleństwa z chustą klanzy, mini-disco, zawody i konkursy. Z długich balonów animatorzy wyczarowali pieski, kwiatki i żyrafy, które to cudeńka dzieci zabierały do domów. Przy kolejnym stanowisku można było zamienić się w kotka, batmana i każdą inną fantazyjną postać , oczywiście za sprawą malunków na buźkach. Nasi instruktorzy przygotowali - strefę maluszka z leżaczkami dla mam, strefę kreatywnego malowania, strefę gier planszowych , strefę gier sportowych i rekreacyjnych. Jak zawsze dzieci zajadały się chrupiącymi goframi od pań Beatek. Upominki za rozgrywane konkurencje ufundowały Zakłady Usługowe "Zachód". W tym dniu każde dziecko znalazło coś dla siebie Serdecznie dziękujemy, dziękujemy też dzieciom i rodzicom za tak liczne przybycie.


wigiliaszprotawa

Wigilia Gminna odbyła się przed Szprotawskim Domem Kultury .  Zgodnie z naszą tradycją rozpoczęła ja Kolęda "Wśród nocnej ciszy" zaśpiewana przez Burmistrza Szprotawy - Józefa Rubachę, Przewodniczącego RM Szprotawa - Andrzeja Skawińskiego, radnych miejskich i powiatowych, dowódcę 11 bat. dow. w Żaganiu oraz zaproszonych gości. Ksiądz Andrzeja Jędrzejowski pobłogosławił opłatki i przy dźwiękach kolęd w wykonaniu tegorocznych laureatów gminnego Konkursu Kolęd i Pastorałek oraz  Sunniaków z SzDK mieszkańcy dzielili sie opłatkiem składając sobie wzajem życzenia świąteczne. Nie zabrakło potraw wigilijnych : barszczu , pierogów, krokietów, łazanek i ciast. Zawitał na nasza wigilię Mikołaj, a że ni ma śniegu przyjechał bryczką i tą bryczka woził po mieście dzieci, rozdając słodycze. Ci którzy  chcieli mogli własnoręcznie wykonać stroiki na stół i zabrać je z sobą do domów. na zakończenie wigilii wystąpił zespół "Zielono mi " z Bobrowic. Organizatorami byli: Burmistrz Szprotawy, SzDK i OPS w Szprotwie

 


  A wszystko  zaczęło się od tego ,że o godz. 11.00 ,Mikołaj zaparkował swoje sanie w SzDK i w towarzystwie Śnieżynki wyruszył z prezentami na szprotawski rynek.  Zachwycone dzieci ,chętnie robiły sobie zdjęcia z Mikołajem i zapewniały, że cały rok były grzeczne. Mikołaj nie szczędził im słodyczy. Nawet Pan Burmistrz, który osobiście zaprosił Mikołaja otrzymałsłodki prezent!

 "Byliście grzeczne?" , pytał Mikołaj .I spośród wszystkich odpowiedzinajbardziej  spodobała mu  się odpowiedź kilkuletniej dziewczynki... 
"nie wiem."... Mikołaj i my wiemy.


Przez tropiki, przez pustynię.

Toczył zając wielką dynię.

Toczył, toczył dynie  w dół?..? Aż dotoczył ją na IV Święto Dyni w Lesznie Dolnym, które, jak co roku obfitował w mnóstwo atrakcji, aby każdy mógł znaleźć dla siebie coś dyniowego. Dynia gościła nie tylko na stołach, straganach i konkursach, ale również w zabawach przygotowanych dla dzieci. Na rozgrzewkę szukaliśmy dyń ukrytych w różnych zakamarkach, z czym dzieci świetnie sobie poradziły. Malowanie toczącą się dynią początkowo sprawiało troszkę trudności, ale i z tym zadaniem nasi uczestnicy dali sobie radę. Mimo iż dynia w roli kuli do kręgli była nie lada wyzwaniem, to uśmiech i salwy śmiechu pojawiał się nie tylko po strąceniu ?kręgli?. Dzięki połączonym siłom dzieci i dorosłych w trakcie warsztatów dyniowych powstały prześliczne lampiony. Jak co roku na stoisku pani Magdy Stępień można było nabyć dynie i przeróżne przetwory na bazie dyni, a pani Beatka serwowała tak bardzo lubiane przez dzieci gofry. Uciechę dla oka i ucha zapewnił zespół taneczny ze szkoły podstawowej w Lesznie Górnym, oraz zespół ?Sunniaki? ze SzDK, a dzięki gwiazdą wieczoru ?Białym Krukom? znów królował rocke'n'roll. W konkursie na najsmaczniejszą potrawę z dyni niedościgniony był torcik dyniowy, dzięki któremu pani Weronika Cieślar zajęła I miejsce, zaraz za nią na podium stanęły pani Małgorzata Wójcik i pani Agnieszka Miziuk. W konkursie na największą dynie podium także należało do pań, najdorodniejsza dynię udało się wyhodować pani Magdzie Stępień, II miejsce zajęła pani Teresa Lewicka, III miejsce należało do pani Marianny Walkowiak. Najciekawsze lampiony z dyni przynieśli: Kamila Szmydt, Patrycja Wyrembska i Martyna Molęda. Została przyznana nagroda za najdziwniejszą dynię dla Pana Jana Marciniaka.

 

 

Świętowanie zakończyła zabawa w świetlicy wiejskiej. Wszystkich smakoszów dyniowych zabaw i przetworów zapraszamy ponownie za rok

Sobotni festyn na Sowinach, rozpoczęliśmy oczywiście od oficjalnego otwarcia. Gospodarze festynu i włodarze miasta powitali nas i zaprosili do korzystania z wielu przewidzianych atrakcji. A było ich niemało. Na początek zaprezentowały się nam dzieci z Zespołu Szkół przy ul. Sobieskiego. Tańczyły dla nas cza-czę i belgijkę, do której porwały również publiczność. Dzieci pięknie śpiewały, zaprosiły nawet na scenę swoją panią dyrektor - Alicję Wojtowicz oraz pana burmistrza - Józefa Rubachę. Wspólnie zaśpiewali "Szła dzieweczka do laseczka", nagrodzono ich wielkimi brawami.
Pomiędzy występami na scenie odbywały się różne konkursy zorganizowane przez Zespół Szkół, rzucanie kaloszem na odległość, najdłuższy rzut beretem, bieg w płetwach i w workach..
Oczywiście były stanowiska pysznego jedzenia, my jak zawsze częstowaliśmy goframi Pani Beatki, ale było też ciasto, wyroby mięsne, bigos, bardzo smaczne rzeczy (obawiamy się, że trochę przytyliśmy...).
Oprócz dzieci z ZS zagrali dla nas także inni artyści. Zaprezentowała się nam Szprotawska Orkiestra Dęta, a do rytmu granego przez nią marsza chodziły wszystkie dzieciaczki, a nawet dorośliTo była dobra okazja do integracji, tańczyliśmy wspólnie i dobrze się bawiliśmy.
Piękny występ dała też Ola Gyba wraz z akompaniującym jej maestro Włodzimierzem Czerniszem. Nie mogliśmy przestać słuchać, chociaż Panią Olę słyszymy już nie pierwszy raz  Ale to nie jedyna Ola, która zaprezentowała nam swój talent, zaśpiewała dla nas również Aleksandra Żelechowska, solistka grupy Sunniaki. Jej występ tak się podobał, że zanim zagrała dla nas gwiazda z Irlandii - Ola została poproszona o bisnic dziwnego, w końcu ta młoda artystka jest mieszkanką Sowin, więc wszyscy byli bardzo dumni.
Przygotowaliśmy również kilka zabaw - zobaczcie na zdjęciach jak bawiliśmy się w kalamburyByło dużo śmiechu, ale hasła nie były wcale takie trudne. Tańczyliśmy również "Czekoladę" i "Waka waka", razem z nami tańczyli także przyjaciele Pata McManusa oraz jego fani z Anglii
A potem już koncert... Kogo nie było - niech żałuje!


 

 

Zespoły ze Szprotawskiego Domu Kultury na Dożynkach Gminnych, 06.09.2015


"Turniej wsi" podczas Dożynek Gminnych przygotowany przez animatorów ze Szprotawskiego Domu Kultury - 06.09.2015 (fot.M.Padjasek)


 

Ruphert i Rico , klauni , którzy zostali zaproszeni  na festyn wakacyjny przy Przedszkolu "Pod Dębami" zachwycili najmłodszych  i trochę starszych uczestników.

Ten festyn wpisał się już w tradycje festynów wakacyjnych  jakie organizuje  Szprotawski Dom Kultury . Ponownie zorganizowaliśmy go  razem z Komitetem Osiedlowym nr 4.  I choć żar lał się z nieba , to publiczność dopisała , a my byliśmy przygotowani nie tylko na dobrą zabawę , ale też na zaspokojenie ciała uczestników - dystrybutory z wodą i pyszne gofry Pani
Beatki. Dzieci z zachwytem łapały kolorowe konfetti ,co i rusz wyrzucane w górę ze specjalnych tub. A to serduszka , a to złote gwiazdki, a to tasiemki wielobarwne czy też kolorowe bańki mydlane.  Tańczyły tańce połamańce , w wężach tanecznych i solo bądź z dorosłymi. Każde dziecko otrzymało: kolorową czapkę klauna, zaczarowane okulary, słodkie lizaki i trąbki karnawałowe. Każde też, jeśli tylko chciało miało pomalowane w różne kolory włosy. Żegnając się , dziękowaliśmy sobie wzajemnie za wspólną zabawę, okrzykami i
oklaskami. My zapraszamy na " powtórkę z rozrywki" już 31 lipca ( po drugiej stronie Szprotawy ) na boisku przy Zespole Szkół przy ul. Sobieskiego. Tym razem wspólnie z nami zaprasza Komitet Osiedlowy nr 1 . Oba festyny honorowym patronatem objął Burmistrz Szprotawy, pan Józef Rubacha.

 


31 lipca odbył się festyn wakacyjny w Zespole Szkół przy ulicy J. Sobieskiego w Szprotawie .Razem ze sprawdzonymi już u nas  klaunami, Ruphertem i Rico 


 

Na placu przed Pałacem Henryków rozstawiły się dmuchane zamki, wozy bojowe straży pożarnej, ścigacz policji. Stoły uginały się pod słodkościami ,a w dali przygotowane ognisko do rozpalenia. Czekaliśmy  na dzieci. O godz. 16:00 rozpoczął się nieco spóźniony , ale bardzo atrakcyjny dzień dziecka.  Czego tam nie było , tańce, zawody sportowe, zabawy rekreacyjne, śpiewy , zgadywanki, przerwy na małe co nieco i morze nagród. Roztańczone dzieci porwały do tańców rodziców , strażaków i każdego , kto był na drodze tanecznego pociągu.  "Waka-waka" i "Czekolada" stały się przebojowymi tańcami tego dnia. . Odgłosy dobrej zabawy niosły się po całym parku do późnych godzin wieczornych , kiedy to ognisko zaczęło dogasać.  Organizatorami zabawy byli: Pałac Henryków, Szprotawski Dom Kultury Sołtys z Radą Sołecką.  Wszystkim , którzy pomogli nam przy organizacji serdecznie dziękujemy.

  


 

Niestraszne deszcze, ani burza ? tegoroczne Dni Szprotawy zawsze należą do udanych. Z licznym udziałem mieszkańców i gości odbyło się tegoroczne święto gminy.

Najważniejsze wydarzenie w kalendarzu imprez kulturalnych naszej gminy odbyło się w dniach 13-14 czerwca br. w parku przy Szprotawskim Domu Kultury.

 

źródło strony : Szprotawa.pl

SPONSORZY DNI SZPROTAWY 2015

Zakłady Usługowe Zachód Sp. z o.o.

RTBS Regionalne Towarzystwo Budownictwo Społecznego z Zielonej Góry

ATA -TECHNIK  z Budzynia

MARMORIN ze Wschowy

ENEA Oświetlenie Sp. z o.o.

HYDRO-ECO TECHNIKA GRZEWCZA ze Szprotawy 

Bank Zachodni WBK

Wszystkim serdecznie dziękujemy

 


 

Wiedzieliśmy ,że przyjdzie dużo dzieci ,żeby bawić się razem z nami ,ale że aż tak dużo, to nawet w najśmielszych snach nie śniliśmy.  Na szczęście byliśmy dobrze przygotowani i każde dziecko znalazło coś dla siebie. A było w czym wybierać, Można było pograć w bilarda, ping-ponga, warcaby, szachy, piłkarzyki , kręgle ........ Można było sprawdzić  celność strzałów do bramki lub rzutów do kosza. To wszystko przystosowane do naszych milusińskich.  Młodym sportowcom  - pełnym werwy -dzielnie  pomagała  piękna  księżniczka Ania . Te bardziej spokojne mogły  porozwiązywać rebusy  i zagadki logiczne wraz z księżniczką Gosią . A wszystkie mogły   zmierzyć się ze sztalugami , kartonem i farbami i zostać plenerowym malarzem, pomagał im przy tym  tajemniczy malarz Zygmunt. Tuż obok , pod ogromnym namiotem , rozsiedli się bębniarze. Takiej ilości i różnorodności bębnów jeszcze nie widzieliśmy. Były ogromne, mniejsze i całkiem malutkie;  bębny, dzwoneczki i inne "przeszkadzajki". O  nich wszystkich opowiadali  bębniarze z grupy " 7 minut przerwy".  Każdy mógł spróbować zagrać i wystukać np. rytm serca.

 

Na Pikniku rodzinnym zorganizowanym przez Szprotawski Dom Kultury, było naprawdę rodzinnie. Dzieciaki  szalały w strefie rekreacyjnej, grając w bilard, ping - ponga, rzucając lotkami, łowiąc rybki, zbijając kręgle czy też  pokonując tunel pomiędzy zamkami. ale to nie wszystko rozwiązywały zagadki i wykazały się wiedzą o Konstytucji  3 Maja i ekologii. Wszystkie zmagania nagradzane były nagrodami ufundowanymi przez  Jednostkę realizującą Projekt " Kompleksowe rozwiązanie gospodarki wodno ściekowej dla aglomeracji Szprotawa". Te , które chciały popracować na stanowisku plastycznym mogły samodzielnie wykonać flagietki biało - czerwone i zabrać je ze sobą do domu. Wielką frajdę sprawiło dzieciom budowanie biało - czerwonego tortu . "Ciastem" były papierowe tulejki po różnych papierach. Później zrobiliśmy sobie rodzinne zdjęcie z tym tortem. Dorośli obserwowali swoje pociechy, czasem pomagając. Sami doskonale bawili się ,słuchając  Szprotawskiej Orkiestry Dętej. Na zakończenie przy akompaniamencie orkiestry - pod dyrekcją Zdzisława Głowackiego- wszyscy  zaśpiewaliśmy " Wiwat maj 3 maj".