Menu

Fotorelacja koncertu Haliny Benedykt z rozśpiewanymi przedszkolakami na deskach Szprotawskiego Domu Kultury.


Chopin na strunach to tytuł koncertu a zarazem projektu na jaki odważyli się znakomici jazzmani: Maciej Strzelczyk, Romuald Erenc i Piotr Rodowicz. Jak sami powiedzieli zastanawiali się co by było gdyby Chopin był np. skrzypkiem albo innym muzykiem? Te przemyślenia zmusiły ich niejako do nowego spojrzenia na twórczość znanego na całym świecie i kojarzonego z fortepianem Fryderyka Chopina . Wzięli na warsztat kilka jego kompozycji , przearanżowali po swojemu i zachwycili szprotawską publiczność. Po każdym wykonaniu gromkie brawa i wiele ciepłych słów po koncercie. Dziękujemy za zabranie nas w inną rzeczywistość, tak dziękowała muzykom, dyrektor Szprotawskiego Domu Kultury . I w ten oto piękny sposób zakończyliśmy naszą Wigilię Gminną

fot. Andrzej Gajdziński - Fotografia


 Za nami już Koncert Kolęd i Pastorałek , w którym wystąpiły wszystkie zespoły śpiewające w SzDK. Koncert, który wzruszył, przeniósł nas inne wymiary czasowe i pozostawił piękną serdeczną energię. Wystąpiły w kolejności: Szprotawska Orkiestra Dęta, Wrzosy, Dojrzałe Kłosy,De Włoders, Sunniaki, Trio( bez nazwy ), Gama, Rampa. Koncert prowadziła Teresa Zima. 


baner accord

Z ogromną przyjemnością, razem z restauracją" Na szlaku smaku " ,gościliśmy kwartet znakomitych śpiewaków z Tarnopola- zespół Accord. W ich wykonaniu usłyszeliśmy tradycyjne pieśni i piosenki polskie, ukraińskie, łemkowskie śpiewane a, capelle w wielogłosie oraz standardy światowe z podkładami muzycznymi. Dziękujemy publiczności za gorące przyjęcie artystów.

 


Mieliśmy ogromną przyjemność, wysłuchać koncertu w  wykonaniu nauczycieli PSM I st. w Szprotawie.  I choć nasza sala widowiskowa nie wypełniła się po brzegi, to reakcje publiczności były takie jakby była przepełniona. Ogromne brawa towarzyszyły każdemu wykonaniu, czy to skrzypaczce z towarzyszeniem fortepianu, czy też harfistce   w różnych konstelacjach scenicznych,  wiolonczelistce , duetom ,tercetom, zespołowi Karoliny Tuz i w finale orkiestrze- wszystkim nauczycielom grającym razem.  Wielkie brawa należą się również pani dyrektor szkoły muzycznej , Andżeli Stepenko , za wiersze opowiadające o instrumentach i muzyce. Ten koncert zapamiętamy jako jeden z najlepszych koncertów , jakie mieliśmy przyjemność u siebie wysłuchać.  

 


Czy poezją Leśmiana , można zainteresować młodych ludzi? Okazuje się ,że można - co udowodniła młodzież Z LO i Szkoły nr 2 w Szprotawie. Zespół " Trupięgi " w autorskim projekcie - sam dobrze się  "bawiący " słowem i dźwiękiem - zaczarował publiczność.  Młodzież słuchała w skupieniu, ale też z impetem weszła na scenę , aby razem z zespołem, zaśpiewać i zagrać ostatni utwór. To było bardzo udane popołudnie. Dziękujemy.

 


Koncert Teresy Kaban i Henryka Błażeja , to było wydarzenie , które zapamiętamy na zawsze. Od pierwszych dźwięków pianistka zaczarowała publiczność i w ogromnym skupieniu wysłuchaliśmy najwybitniejszych dzieł Fryderyka Chopina, które zostały nam zaprezentowane w I cz. koncertu. Dopiero po zagraniu artystka ,opowiedziała o tym o zagrała, bo jak sama mówiła nie chciała zepsuć nastroju jaki się wytworzył. W II cz. Zaprosił Henryka Błażeja i razem wykonali utwory Wieniawskiego i Moniuszki , o których pan Henryk opowiadał ze swadą. Cieszymy się ,że na naszych deskach zagościły takie znakomitości artystyczne. Dziękujemy za serce – artyści zagrali charytatywnie- dla uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej w Szprotawie i ich gości. A ponieważ uczestnicy warsztatów i ich szef pan Tomasz Mędrek chętnie dzielą się tym co dobre , to koncert był otwarty dla wszystkich melomanów. Na zakończenie były podziękowania, rozmowy i wspólne zdjęcia. Nasze drzwi są dla Was zawsze otwarte. Dziękujemy przybyłej publiczności za wiele ciepłych słów jakie usłyszeliśmy po koncercie.

 

kilka słów o artystce.

Teresa Kaban absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie a także Konserwatorium w Manchesterze i w Moskwie oraz Akademii Muzycznej w Pradze.

Koncertuje z różnymi zespołami i formacjami artystycznymi w Europie, Ameryce Południowej i Północnej, na Bliskim i Dalekim Wschodzie. Jednakże najbardziej lubi koncertować w Wielkiej Brytanii. Koncertuje też  jako solistka z orkiestrami symfonicznymi  na scenach Europy oraz nagrywając dla wielu stacji radiowych i telewizyjnych. Posiada liczne nagrania płytowe.  Za swoją działalność artystyczną otrzymała odznakę,  Zasłużony dla Kultury Polskiej.

a tak o koncertach mówią słuchacze;

.) pozostaję pod największym wrażeniem Waszego występu  (T.Kaban i H. Błażej), 
biorąc pod uwagę wasze techniczne mistrzostwo i waszą muzykalność (...)
Yehudi Menuhin – Londyn

(...) najwyższy stopień zręczności, doskonałość w opanowaniu instrumentu, 
muzykalność i perfekcyjność w technice gry (...)   
Dr.Colin Kingsley (Edinburgh)


 vanesa baner stoart

Energia, cudne dźwięki , rozmowa  instrumentów,  zachwycający śpiew to i jeszcze więcej , wydarzyło się na sobotnim koncercie w sali widowiskowej SzDK. Dziękujemy artystom , dziękujemy publiczności i zapraszamy na kolejne nasze wydarzenia

 


 

rapday

Rap Day vol. 8 za nami. Wykonawcy przyjechali do nas z różnych stron Polski, a gwiazdami wieczoru byli Kuba Knap i Włodi. Dziękujemy za wspaniałą atmosferę i przyjazny nastrój podczas tegorocznej edycji. Line-up RD8 przyciągnął pod scenę fanów nowoczesnego brzmienia, zabawy tekstem, dobrej energii, wspólnie spędziliśmy cztery godziny na koncertach.
Dziękujemy ekipie, której zaangażowanie w Rap Day od 8 lat nie gaśnie - szczególnie Karmelowi, ekipie technicznej i przyjaciołom.


Z bardzo ciepłym przyjęciem spotkał się koncert Karoliny Tuz ( szprotawianki ) z zespołem.  Gratulujemy serdecznie i zapraszamy z kolejnymi koncertami.

tuzM


Nasz pierwszy koncert w 2018r., rozpoczęliśmy  delikatnie śpiewaną kolędą - „Wśród nocnej ciszy”  a zaśpiewały ją : Zosia Dudek, Magda Kowalczyk, Kamila Kuszlewska z towarzyszeniem Moniki Jóźwik (na klarnecie)   po 1 zwrotce dołączyła Szprotawska Orkiestra Dęta.  Po tej pięknej uwerturze, Teresa Zima – dyrektor SzDK ( która prowadziła cały koncert )  przywitała gości i występujące zespoły oraz złożyła życzenia noworoczne. Do życzeń  tych dołączyliśmy śpiewane życzenia  występujących zespołów:  MOKKA, De Włoders, Astry, Tulowianki, Dojrzałe Kłosy, Wrzosy oraz chóru  SzUTW.  W finale koncertu wystąpił najmłodszy nasz zespół - GAMA z solistkami Sunnniaków Kaliną Tkacz i Magdą Kowalczyk oraz reprezentanci wszystkich zespołów. "Przybieżeli do Betlejem"  śpiewali już wszyscy i zespoły i publiczność. Dziękujemy za piękne , wzruszające chwile, za bycie razem z nami za dzielenie się  dobra energią i zapraszamy na kolejne wydarzenia , które przygotowaliśmy dla Państwa.

 

 


Noworoczny koncert dziecięco młodzieżowego zespołu Rampa, działającego przy SzDK za nami. Było pięknie  i wspomnieniowo. Publiczność oklaskiwała tancerzy  i wokalistów oraz towarzyszącego im  na saksofonie lub gitarze  Pawła Krawczonka - instruktora muzycznego Rampy. Do zobaczenia na kolejnym koncercie  , który  planujemy już w marcu.


O godzinie 17.30, 20 stycznia, nasza sala widowiskowa zapełniła się po brzegi ,a to za sprawą koncertu noworocznego w wykonaniu uczniów i nauczycieli PSM I st. W Szprotawie. Na scenie wystąpili wszyscy uczniowie - 90 osób- tańczyli , śpiewali i grali , zabierając widzów w zaczarowany świat bajek. W finale zagrała orkiestra szkolna. Koncert został  przygotowany przez pedagogów szkoły , pani dyrektor Angela Stepenko - jak zawsze- napisała scenariusz i wyreżyserowała spektakl. My pomogliśmy organizacyjnie i technicznie. Wielkie brawa należą się wszystkim , którzy przyczynili się do tego koncertu. Gratulujemy serdecznie , dziękujemy za ogromną dawkę pięknych dźwięków i dobrej energii. Czekamy na kolejne wydarzenia.

fot. B. Licimiński i PSM I st. w Szprotawie


 

kijwbanerok

 

Chór Chłopięco-Młodzieżowy, działający przy Narodowym Męskim Chórze im. Lwa Rewuckiego w Kijowie, 27 kwietnia, zagościł w Szprotawskim Domu Kultury. Ogromnie się cieszymy ,że tak utytułowany chór  zaśpiewał dla szprotawian ( i nie tylko ) pieśni łacińskie, klasykę operową, ludowe melodie ukraińskie i standardy światowe. Mieliśmy przyjemność słuchać ich dwa razy. Podczas koncertu dla dzieci i młodzieży. Z dumą ogłaszamy ,że sala wypełniła się po brzegi, a  młoda widownia była zasłuchana, oczarowana i ogromne uważna. Każde wykonanie nagradzane było wielkimi brawami. Finał ,na stojąco  z okrzykami określającymi zachwyt , tak że chór bisował.

Po tym koncercie nasi goście wraz z dyrektor SzDK Teresą Zimą, udali się z wizytą do Urzędu Miasta. Zastępca Burmistrza Szprotawy, pan Paweł Chylak, pięknie opowiadał o naszym zabytkowym ratuszu a na zakończenie spotkania wręczył chórzystom  szprotawskie gadżety. W przerwie przed drugim koncertem, Andrzej Kajfasz - właściciel restauracji " Na Szlaku Smaku", zaprosił chór na pyszny obiad. Po chwili relaksu przyszedł czas na drugi koncert, okazał się równie udanym.. Zgodnie z naszą tradycją, można było porozmawiać z artystami, zrobić sobie zdjęcie i podzielić się wrażeniami. Młodzi artyści zaprezentowali się w najlepszej odsłonie zostawiając w nas piękne dźwięki i miłe wrażenia. Dziękujemy!


07112018 7 Listopada w sali widowiskowej SzDK zabrzmiały najpiękniejsze pieśni legionowe i  najpopularniejsze piosenki polskich kompozytorów: m.in. Legiony, Maki, Biały Krzyż, Sen o Warszawie, Tyle słońca w całym mieście, Tango na głos, orkiestrę i jeszcze jeden głos. Koncert w 100 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę, dostarczył nam wielu pięknych emocji i wzruszeń. Pieśni w niezwykłych aranżacjach wykonała Orkiestra Wojskowa z Żagania i soliści: Ida Tamara Zagórska, Małgorzata Wróblewska, Agata Grązka, Dominik Sierzputowski, Szymon Rzeszowski. Koncert prowadziła Teresa Zima, dyrektor SzDK. 


Wczoraj Mikołaj razem z pomocnikami ( pamiętacie pewnie ) zapraszał dzieci do SzDK na koncert kwartetu smyczkowego A.Quartet . Dzisiaj ogromna radość , trzy koncerty wypełniły naszą salę dziećmi i pięknymi dźwiękami. Na początek przyszły przedszkolaki, ze szprotawskich przedszkoli, później dzieci z klas I-III a na trzeci koncert starszaki .Na ostatni koncert, dojechały też dzieci ze Szkoły Podstawowej w Siecieborzycach. Cieszymy się ogromnie ,że z radością podróżowałyście poprzez różne  kraje ,słuchając i bawiąc się przy ich narodowych tańcach i melodiach.   Artyści każdy koncert dostosowali do wieku słuchaczy. Dziękujemy i zapraszamy do nas, bo sporo się dzieje


13052018okm

Barbara Broda-Malon jest już znana naszym stałym bywalcom, ci jednak, którzy słyszeli ją pierwszy raz, też dali się ponieść pięknym dźwiękom i wyjątkowej barwie głosu. Tym razem artystka wraz z zespołem, pojawiła się z piosenkami Bursztynowej Dziewczyny - Anny Jantar i Kobiety Motyl - Ireny Jarockiej. Czyli z przebojami sprzed kilku dekad, w niejednym oku zakręciła się łezka wzruszenia na wspomnienie tamtych dni. Zachwyciło nowe spojrzenie na te dzieła; piękne aranżacje, nowe spojrzenie na teksty, piękne instrumentarium i znakomici muzycy. To wszystko budowało wyjątkowy charakter koncertu. „Odpływają kawiarenki” zaśpiewane razem z publicznością, na pewno długo zostaną słuchaczom w pamięci. Po koncercie kwiaty i brawa, publiczność domagała się bisów. Tradycyjnie można było spotkać się z artystami, zdobyć autograf i zrobić sobie wspólne zdjęcie. Dziękujemy za ten wspólny, wyjątkowy wieczór.

suniaki

 

Pidżama Party z grupą wokalną SUNNIAKI!

Sunniaki z SzDK zadebiutowały na szprotawskiej scenie , koncert z cyklu "Piątkowe wieczory muzyczne”


22032018koncert

KONCERT AKUSTYCZNY

Przedstawiamy garść wspomnień po koncercie jaki odbył się 22  marca w SzDK.

Przed koncertem zapytaliśmy- dlaczego Wysocki? Odpowiedzi były różne , ale na pewno przewijały się takie…. bo lubię , bo moja młodość , bo mnie urzekł od zawsze.

Po przywitaniu publiczności przez dyrektor Teresę Zimę, na scenie pojawili się Oni- Jaś i Staś , tak się do siebie zwracali i zabrali publiczność w muzyczną podróż. Podróż  podczas , której wysłuchaliśmy piosenek -tych naj, opowieści o życiu Wysockiego, o błatnych piosenkach a wszystko okraszone  dźwiękami gitar, mandoliny , akordeonu czy fortepianu. To był ten jeden ,z bardzo udanych wieczorów. Dziękujemy publiczności , dziękujemy wykonawcom i zapraszamy na kolejny koncert . Koncert z piosenkami Ireny Jarockiej i Anny Jantar w wykonaniu Barbary Brody Malon z zespołem, już 13 kwietnia. Szczegóły na naszych stronach i profilu fb.

 

Wspaniała muzyka, subtelny jazz, czasem z nutką pikanterii Zagościł w zaprzyjaźnionej z nami restauracji "Na szlaku smaku"

    Do świata pełnego miłości - szczęśliwej, pięknej, chociaż może nie zawsze..., przenieśli nas młodzi , utalentowani muzycy i ich projekt "Re -Karpaty".

  W projekcie tym muzycy  inspirują się tradycyjnymi melodiami z rejonu Karpat, co w połączeniu z już mniej tradycyjną harmonią (z którą artyści mają do czynienia jako studenci kierunków jazzowych), pozwoliło uzyskać prawdziwą muzyczną ucztę. I tak usłyszeliśmy piosenki polskie, łemkowskie, tradycyjne i przyśpiewki w całkiem nowych aranżacjach. Publiczność nagrodziła artystów brawami, nie obyło się bez bisów. Po koncercie robiliśmy sobie wspólne zdjęcia i wymienialiśmy wrażenia. Dziękujemy za wspólnie spędzony czas.

 


Jesteśmy świadkami tworzenia się pięknej tradycji- koncertu noworocznego , w wykonaniu uczniów i nauczycieli PSM I st. W Szprotawie.  Z niekłamaną ciekawością czekamy na koncert. Czekamy jakim pomysłem reżyserskim zaskoczy nas pani  dyrektor PSM , Angela Stepenko, bo że nauczyciele i uczniowie pięknie zagrają tego jesteśmy pewni. Tym razem scenariusz został oparty na podstawie pięknego opowiadania dla dzieci "Dziadek do orzechów, E.T.A. Hoffmanna. I tu po zaczarowanych krainach oprowadzała mała Klara, a księciem został tytułowy dziadek. Jednak znalazło się coś jeszcze  : polskie kolędy, muzyka świata, taniec najmłodszych uczniów.
Przed publicznością wystąpili soliści , duety , zespoły mniej lub bardziej rozbudowane a w finale popis orkiestry złożonej z nauczycieli i" wisienka na torcie" - koncert orkiestry złożonej ze wszystkich uczniów i nauczycieli.
Brawa jakie towarzyszyły występującym , były absolutnie zasłużone. Dziękujemy ,że mogliśmy byś maleńką cząsteczka tego projektu. Gratulujemy wszystkim wykonawcom i do zobaczenia za rok.


KoncertKoled2017

 Nie wierzymy w pecha 13.  Nie dość ,że 13 to jeszcze piątek, ale pomimo to i pomimo pluchy za oknami w naszej sali widowiskowej było, ciepło , serdecznie i radośnie , choć zdarzały się chwile wzruszenia i zadumy.  A wszystko to za sprawą koncertu kolęd w wykonaniu sekcji SzDK. Na koncert zaprosiliśmy mieszkańców Szprotawy i okolic, naszych przyjaciół i znajomych. I nie zawiedli. Tym koncertem - prowadzonym przez Teresę Zimę , dyrektora SzDK- dziękowaliśmy publiczności za bycie z nami , za wspieranie naszych działań i bywanie na naszych wydarzeniach. Zespoły ze swoich repertuarów, do prezentacji na scenie, wybrały najbardziej urokliwe kolędy i pastorałki. Te bardzo znane do wspólnego śpiewania, te mniej znane zarówno polskie jak i zagraniczne. Wśród nich były m. inn." O gwiazdeczko"- ulubiona kolęda F. Chopina, Kolęda Sybiraków , " Świat cieszy się- Hendla czy też Cicha noc  z 1818r, Kolęda Warszawska - skomponowana przez Zbigniewa Preisnera i wiele, wiele innych. Na życzenie publiczności , która często domagała się bisów koncert trwał ponad dwie godziny. Wystąpili: Szprotawska
Orkiestra Dęta, zespoły- Tulowianki, Wrzosy , Dojrzałe Kłosy, Astry, Odeon, De Włoders oraz solistki-  Ania Kacprzak , Ola Gyba, Julia Okulewicz i Magda Kowalczyk, gościnnie wystąpił chór SzUTW. W finale serdeczne życzenia wszelkiej pomyślności ,  w imieniu wszystkich występujących ,złożyła Teresa Zima. Każdy z widzów mógł wejść na scenę i złożyć swoje życzenia. Obecny na koncercie Burmistrz Szprotawy , pan Józef Rubacha, skorzystał z tej możliwość i złożył wszystkim mieszkańcom życzenia, a nam do życzeń dołączył podziękowania za pracę z pasją i tak piękne koncerty. Dziękujemy wszystkim i zapraszamy do nas.


 

plakatwospoknowyTradycyjnie już koncert finałowy WOŚP  organizował Szprotawski Dom Kultury. Na scenie zaprezentowały się nasze zespoły : najmłodsze - GAMA i  RAMPA, solistki z Sunniaków - Julia Okulewicz, Kamila Krupa, , zespół De Włoders i MOKKA.  Gościnnie wystąpili reprezentanci Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Szprotawie -duet Katarzyna Grono i Piotr Watras.  Nie zawiódł też duet-  Tomczyk&Szmaj, dziewczyny dołączyły do finału przygotowując i prezentując pokaz mody, wraz z zaproszonymi modelkami.  Pomiędzy prezentacjami scenicznymi odbyły się licytacje, które poprowadziła dyrektor SzDK - Teresa Zima. Dzięki hojności darczyńców i licytujących udało się zebrać 4089,50zł.  ( razem  z  kwotami z puszek na wejściu to prawie 5 tys.  ).Najwyższe wylicytowane kwoty to 200 zł ( m inn. Fotografia Szprotawy ufundowana przez  blogera „Henryk w terenie” ,Voucher na zabawę z animatorem dla 10 osób . Koszulki WOŚP  wylicytowano za 150zł. Były też inne vouchery : na zabawy, bale ( do Stodoły w Szprotawie i OSP w Borowinie ) , do salonu piękności, mycie samochodu przez radnego RM Szprotawa. Maskotki m.in. od policji w Żaganiu i Fundacji "Oczami kota". Łakocie od Stowarzyszenia Przyjazny Henrykówi  i Cukierenki Kamili Niemiec  bardzo ciekawy eksponat otrzymaliśmy od Szkoły w Wiechlicach - „Historia zamknięta w walizce”( walizka z 1935 r i gazety z 1975r., książki z lat 1948-1987) . oraz wiele , wiele innych. Dziękujemy wszystkim serdecznie.  W tym dniu  10 osób zgłosiło się jako  potencjalni dawcy szpiku.  Sztab WOŚP - harcerze z Hufca Szprotawa, którzy stacjonowali u nas, pracowali do późnych godzin nocnych licząc zebrane pieniądze, na chwilę obecna wiemy ,że łącznie jest 35 989,43 zł. Brawo Szprotawa i okolice !


W tym miesiącu "Piątkowe wieczory muzyczne" wypadły... w sobotę. Nasz nowy cykl spotkań cieszy się powodzeniem, a sala kameralna wypełnia się po brzegi. W lutym stało się to za sprawą Agnieszki Zgrzebskiej i jej recitalu "Melancholia ze świecami i nutką optymizmu w tle". Artystce towarzyszył maestro Włodzimierz Czernisz. Recital ten podbił serce publiczności już w połowie grudnia, kiedy  to Agnieszka zaprezentowała nam się po raz pierwszy. W programie znalazły się piosenki znakomitych kompozytorów, które już na stałe weszły do kanonu piosenki polskiej oraz zagranicznej, m.in. "Kasztany" Nataszy Zylskiej, "Koncert jesienny na dwa świerszcze" Magdy Umer, "Jesienny pan" Krystyny Konarskiej, "Summertime" Elli Fitzgerald. Publiczność zasłuchana w nastrojowe dźwięki płynące ze sceny, każde wykonanie nagradzała gromkimi brawami.

 


Przeżyjmy to jeszcze raz :) - RapDay vol.7

 


 

maxresdefault

Tych , którzy odwiedzili Szprotawski Dom Kultury w niedzielne popołudnie czekała nie lada gratka muzyczna. Zaledwie kilka dni temu grał koncert w Sydney  w Australii, a wczoraj jego zaczarowanymi dźwiękami mogli cieszyć się Szprotawianie i wszyscy, którzy dotarli na koncert. Ci, którzy nie dotarli, niech żałują, bowiem Wolf Mail, to najwyższej klasy muzyk. Urodzony w Montrealu, obywatel świata zaprezentował materiał autorski ze swoich płyt, kompozycje swojego zespołu, w skład, którego wchodzi basista, Łukasz Gorczyca i perkusista Tomek Dominik oraz kilka doskonale wszystkim znanych standardów.

Podczas wczorajszego wieczoru Wolf udowodnił, że to co piszą o nim krytycy nie jest przypadkiem. Publiczność żywiołowo reagowała na jego ekwilibrystyczne gitarowe popisy jak i na interpretacje wokalne. Jednym słowem: to wielki artysta ze świetnym przekazem. Autografom i wspólnym zdjęciom nie było końca. Kolejny magiczny wieczór w SZDK. Dziękujemy


plakatCohen

„Piątkowe wieczory muzyczne” w sali kameralnej SzDK cieszą się coraz większym powodzeniem. Spotkania z muzyką przy kawie i herbacie to doskonała okazja, aby oderwać się od dnia codziennego, choć na chwilę zasłuchać się i wzruszyć. W tym miesiącu za sprawą zespołu Blues Makers przenieśliśmy się w świat tekstów Leonarda Cohena oraz innych twórców, którzy zwracają szczególną uwagę na słowo. Świat pełen tęsknoty, miłości, refleksji… Na ten koncert przyjechali do nas goście nie tylko ze Szprotawy, ale z całego regionu. Zasłuchana publiczność dała się porwać nastrojowej muzyce, co okazywała wspólnym śpiewem. Nie zabrakło przebojów Cohena „Dance me to the end of love” oraz słynnego „Hallelujah”, wszystko okraszone wyjątkową barwą głosu Włodzimierza Sypniewskiego (który akompaniował sobie na gitarze), oraz ciepłej barwie skrzypiec pod smyczkiem Michała Rybackiego. Po zakończonym koncercie artyści otrzymali kwiaty, a publiczność poprosiła o bis. Muzycy zostali z nami jeszcze chwilę, zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie i wymienialiśmy się wrażeniami.


"Nadija" jak zawsze przyciągnęła rzesze fanów pod scenę, pierwszego dnia, 24. Ogólnopolskiego Festiwalu Grup Śpiewaczych "Ziemia i Pieśń". Było klimatycznie i z pazurem, choć koncert zaczął się w niecodzienny sposób. Nie było zaplanowanych dymów, świateł i wprowadzenia dźwiękiem. Dyrektor SzDK, Teresa Zima poprosiła, aby zespół wszedł na scenę, kiedy nieco zdezorientowani muzycy spełnili prośbę, posypały się
życzenia dla lidera zespołu Andrzeja Kajfasza i zaproszenie do zaśpiewania "Sto lat" z okazji urodzin, które obchodził właśnie w tym dniu. Później wszystko było jak zawsze, czyli fantastyczna energia, moc, żywioł i brawa
widowni. DziękujemyNADIJAi do zobaczenia. Wszak Wy nasi:)

Koncert współfinansowany przez

Związek Artystów Wykonawców "STOART" - dziękujemy serdecznie za wsparcie.

stoart

 

 

 


Stankiewiczplakatlutym

Niebywałe połączenie harmonii, melodii i interpretacji tekstów Osieckiej, mogliśmy poczuć i  usłyszeć podczas koncertu , "Byle nie o miłości ". Koncertu, który otworzył nam ( ponad 200 osobowej publiczności )  nowe drzwi i spojrzenie na  twórczość Agnieszki Osieckiej.

Koncert  ten - stworzony na cześć poetki oczarował publiczność. I choć nie ma jej z nami już ponad 20 lat, mieliśmy wrażenie, że jest cały czas obecna. Wszystko dzięki przemyślanym fragmentom wywiadów i materiałom archiwalnym z życia Osieckiej, które były wyświetlane na ekranie pomiędzy piosenkami, tworząc jednocześnie niebywały klimat i spójną całość z wykonywanymi utworami.  Sprawiło to troje artystów. Na scenie: Nula Stankiewicz-  wokalistka, Janusz Strobel -  gitarzysta i aranżer wszystkich utworów tego koncertu, Andrzej Jagodziński - wirtuoz fortepianu i  akordeonu .  Jazzowe nutki , lekka melancholia  sprawiały ,że utwory - te bardzo i  te mniej znane - zaskakiwały. Nic dziwnego ,że publiczność gorąco oklaskiwała wykonawców. O ile śpiew Nuli uspokajał dając chwilę na chłonięcie tekstu, to solówki instrumentalistów powodowały ożywienie wśród publiczności.

Dyrektor SzDK  dziękując artystom ,wręczyła  kwiaty.  Publiczność domagała się bisu- usłyszeliśmy „Dookoła noc się stała”, do  śpiewania z nieukrywanym wzruszeniem, dołączyła  cała widownia.  Później był czas na rozmowy , wspólne zdjęcia , autografy. Dziękujemy za wyjątkowy czas. Dziękujemy Artystom. Dziękujemy Publiczności.  Sala  Koncert był realizowany pod patronatem 

Fundacji Okularnicy im. Agnieszki Osieckiej oraz Radia RDC

 

"Hands Up" - gwiazda drugiego dnia 24. Ogólnopolskiego Festiwalu Grup Śpiewaczych "Ziemia i Pieśń", mimo deszczowej pogody zgromadziła publiczność przed sceną. Ci, którzy przyszli, nie zawiedli się. To był koncert na najwyższym poziomie. Energetyczny i z samymi przebojami z lat 70, 80, 90. Dziękujemy wykonawcom i za koncert i za życzliwe podejście (w ostatniej chwili zastąpili zapowiadany wcześniej zespół, który z przyczyn losowych nie mógł wystąpić).
Show-Balet "Shine"- dziękujemy!

Koncert współfinansowany przez

Związek Artystów Wykonawców "STOART" - dziękujemy serdecznie za wsparcie.

stoart

 

 

 


 

16grudnia


 11grudzien

 Pierwszy koncert z cyklu MIĘDZY WSCHODEM A ZACHODEM.

Wystąpili znakomici instrumentaliści Mariusz Ambrożuk - akordeon, Marcin Pesos Stachowiak - sax i gościnnie Andrzej Kajfasz - klawisze, śpiew. Tym koncertem pomału wprowadzilis Państwa w nastrój zbliżających się świąt.


 

W środę 25 maja odbył się koncert uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Szprotawie. Dzieci zaprezentowały swój talent z okazji Dnia Matki.


 

W niedzielę 8 maja w Szprotawskim Domu Kultury spotkali się ludzie dobrego serca, aby wspomóc leczenie dwóch sióstr z Wiechlic - Malwinki i Michalinki Kolman. Pełen niespodzianek koncert rozpoczęli Burmistrz Szprotawy i dyrektor Szprotawskiego Domu Kultury, dziękując publiczności za przybycie, wrażliwość, oraz krótko informując o idei. Pierwszy popis przeniósł wszystkich w lata 70. i atmosferę filmu "Gorączka sobotniej nocy". Zatańczyli: zespół "Rampa" i dyrektorki przedszkoli i szkoły. Owacje jakie zgotowała publiczność po tym wykonaniu poniosła kolejnych tancerzy. Zobaczyliśmy jeszcze dwa tańce w wykonaniu zespołu Rampa i starszych tancerzy, taniec afrykański i taniec piratów. Tańczącymi dorosłymi byli: Jadwiga Zarzeczna - Rosół, Małgorzata Miszczak, Anna Ciołka, Teresa Zima, Józef Rubacha, Andrzej Skawiński i Piotr Piotrowski. Skecze kabaretowe roześmiana publiczność przyjęła z wielką aprobatą W rolę kabareciarzy (z kabaretu Dudek) wcielili się: Józef Rubacha, Władysław Sobczak, Krzysztof Witulski, Jan Szymczak i Maciej Pachurka. W finale pan burmistrz z małżonką, z towarzyszeniem zespołu Rampa, zatańczyli pięknego walca wiedeńskiego. Nie obyło się bez bisu. Koncert zakończyły podziękowania składane przez pana burmistrza, płynące w stronę wszystkich uczestników i organizatorów tegoż koncertu. Podziękowania płynące w stronę widowni, darczyńców i licytujących. Podziękowania płynące do organizatorów, wykonawców i publiczności złożył wzruszony tato dziewczynek. Do podziękowań dołączył podziękowania dziewczynek - pięknie ozdobioną laurkę z wielkim "dziękuję" i zdjęciem dziewczynek. Zawiśnie ona na ścianach SzDK, abyśmy długo pamiętali te pełne ciepła i serdeczności chwile.
Podczas koncertu można było zdobyć m.inn. koszulkę i kalendarz Falubazu, zaproszenie na wyjątkowy koncert Ani Wyszkoni w Klubie Wojskowym 11LDKPanc (które osobiście wręczył pan ppłk Dariusz Lesiuk), muffinki podarowane przez Kamilę Niemiec z Domowej Cukierenki - te wylicytował wiceburmistrz Paweł Chylak i wręczył je dzieciom z zespołu Rampa, koszulkę Stelmetu z autografami, obrazy pani Danieli Pluskota a także wiele innych przedmiotów. Była z nami Fundacja Spełnienie, na ich stanowisku każde dziecko mogło wykonać własnoręcznie zaprojektowaną przypinkę.
Na zakończenie mieliśmy dla rodziny jeszcze jedną niespodziankę. Pan Zbigniew Czmuda, który nie mógł być z nami na koncercie, przekazał przez dyrektorkę SzDK zaproszenie dla całej rodziny, na weekendowy pobyt w Pałacu Wiechlice.
Ogromne dziękuję kierujemy do wszystkich obecnych i nieobecnych, którzy wsparli tę akcję. Udało na się zebrać 5670,99 zł.


Już wiemy ,że prawdą jest to co o nim mówią, .."Diabeł Tasmański", "Paganini gitary ". Rob Tognoni podczas koncertu zachwycił publiczność dając wirtuozerskie popisy gry na gitarze. Pięknie przy tym asystowali mu ,Łukasz Gorczyca  na gitarze basowej i Tomek Dominik na perkusji. Dziękujemy artystom , dziękujemy widowni i dziękujemy Zbyszkowi Czmudzie za wspólna realizację koncertu.


Mariusz Ambrożuk , znakomity akordeonista ( grał z Ingrid, Ich Troje , Arturem Barcisiem i wieloma innymi artystami ),przyciągnął tłumy do restauracji "Na Szlaku Smaku" . Początkowo zagrał przepiękne piosenki francuskie i troszkę klasyki , by po chwili pójść za wolą Pań i  bawić się razem z nimi w "Jaka to melodia". Do wspólnego grania zaprosił też część zespołu Nadija - Andrzeja Kajfasza i  Fabiana Krawczyka. Dziękujemy  Andrzejowi Kajfaszowi za wspólne zorganizowanie tego wieczoru. Dziękujemy tez gościom za cudowna żywiołową reakcję.


Siggy Davis i Krzysztof Puma Piasecki z zespołem oczarowali publiczność.

 

W piątek, 4 marca, sala bankietowa Pałacu Wiechlice wypełniła się melomanami jazzu, funki i bluesa. Ci , którzy przyszli  ( ok. 300 osób ) na koncert organizowany wspólnie  przez Pałac Wiechlice i Szprotawski Dom Kultury, nie zawiedli się. Już od pierwszych dźwięków muzycy nawiązali wspaniały kontakt z publicznością , a później było coraz lepiej. Popisy wokalne, instrumentalne, "rozmowy" między wokalistką a muzykami  i  między samymi  muzykami  zachwycały.  Publiczność nie żałowała braw , bawiła się razem z  wykonawcami , czasem nawet śpiewając.  Na zakończenie koncertu  brawa na stojąco , bis i  autografy , rozmowy , wspólne zdjęcia.  Artyści wyjeżdżali w dalszą trasę zachwyceni publicznością , przyjęciem , organizatorami i Pałacem.  My myślimy już nad kolejnym wspólnym wydarzeniem artystycznym. Dziękuję  Państwu za przyjęcie naszego zaproszenia a panu Zbigniewowi Czmudzie za otwartość i chęć współpracy.

 

 

 


 

Wiele wzruszeń dostarczył  koncert kolęd w wykonaniu sekcji SzDK.

koledysekcja09012016

 W wyciemnionej sali widowiskowej SzDK,  dźwięki "Wśród nocnej ciszy" rozpoczęły nasze kolędowanie. Zagrała je Szprotawska Orkiestra Dęta a wyśpiewali reprezentanci wszystkich występujących w tym dniu zespołów. Po krótkim przywitaniu  publiczności i złożeniu życzeń  noworocznych,  przez dyrektora SzDK, Teresę Zimę , do których dołączyliśmy piosenkę " Z całego serca życzę Ci w wykonaniu Kasi Kucharz, aniołek Julcia pięknie zapowiedział "Magiczny Koncert Kolęd". Zespoły zaśpiewały kolędy tradycyjne i współczesne. Napisane przez siebie i z XVI w. Polskie , ukraińską i francuską. Ta różnorodność i piękne wykonanie oczarowały publiczność. W finale życzenia wszystkim uczestnikom koncertu ( publiczności i wykonawcom ) złożył w- ce Burmistrz Szprotawy, Paweł Chylak.  Kolędowanie  zakończyliśmy wspólnym zaśpiewaniem piosenki "Kulig" z repertuaru zespołu "Skaldowie". Dziękujemy publiczności za gorące brawa i wspólny śpiew. Dziękujemy i za to ,że zechcieli wejść z nami do muzycznego nieba, bo jak pisał L. J Kren " Czym jest muzyka? Nie wiem ,
może po prostu niebem z nutami zamiast gwiazd ".


WOŚP:

24 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy już za nami! Szprotawa również zagrała w największej orkiestrze świata, a przyświecał nam jasny cel - pomoc drugiemu człowiekowi. W tym dniu liczyły się dla nas tylko gorące serducha. Na zorganizowany przez SzDK koncert przybyło dużo gości, był z nami również w-ce burmistrz Paweł Chylak. Wraz z dyrektor SzDK Teresą Zimą powitali wszystkich ciepło i zaprosili do uczestniczenia w akcji WOŚP. Przed SzDK prezentowała się grupa NFL oraz Riders Team, których samochody i motocykle można było podziwiać przez cały wieczór. Również Jednostka Ratowniczo Gaśnicza ze Szprotawy dołączyła do akcji, można było wsiąść do wozu strażackiego i zobaczyć z czym na co dzień spotykają się strażacy. Na scenie zaprezentował się zespół Sunniaki - sekcja SzDK oraz zespół Ewakuacja - zespół, który mimo młodego wieku muzyków i stażu (grają razem dopiero pięć miesięcy!) rozgrzał publiczność i zdobył wiele serc gitarowym brzmieniem. Pomiędzy występami trwały licytacje, niekiedy bardzo zacięte. Łączna kwota, którą udało się zebrać podczas licytacji to 2600zł. A licytowane były między innymi: statuetka NFL - 175zł, filiżanki 11 Batalionu Dowodzenia - 55zł, 27 muffinek z Domowej Cukierenki Kamili Niemiec - 400zł, 3 muffiny, którymi poczęstował trzy najmłodsze wykonawczynie koncertu wylicytował pan w-ce burmistrz Paweł Chylak za 100zł. Również do burmistrza należy zwycięstwo w licytacji o tort w kształcie wośpowego serca. Serce poszło za 200zł, a burmistrz poczęstował nim Sunniaki i Ewakuację po zakończonym koncercie. Czapka z autografami zespołu Ewakuacja została wylicytowana za 60zł. Wycieczka po Szprotawie z przewodnikiem - 150zł, Foto Voucher na sesję zdjęciową od grupy NFL - 70zł. W tym roku również ?Finezja? z KGW Pasterzowice wspierała WOŚP swoimi cudnymi wypiekami. Gwiazdeczkowa choinka z piernika, piernikowe serca na Dzień Babci i Dziadka - o to wszystko mogli zawalczyć wszyscy obecni. Najdroższe piernikowe cudeńko - serce - udało się zdobyć za 80zł. Kwota zebrana do puszki przed wejściem do SzDK to 1031,39. W SzDK w sumie zebraliśmy 3631,39 r Łącznie w Gminie Szprotawa- zbiórki szprotawskiego sztabu( harcerzy Hufca Szprotawa, żołnierzy 11 bat dow z Żagania, wolontariuszy) i koncert w SzDK to 12321,64zł! Dziękowaliśmy szprotawianom światełkiem do nieba. Dziękujemy ! I do zobaczenia za rok.


Prawdziwą ucztą dla duszy, był ostatni  koncert , jaki odbył się w tym roku w sali widowiskowej SzDK. Wystąpili znakomici muzycy : Maciej Strzelczyk - wiolinista jazzowy i Romuald Erenc - gitarzysta.   Zaproszenie właśnie  tych muzyków  , dawało  nadzieję  granicząca z pewnością, na  niezapomniane przeżycia. I nie zawiedli się Ci , którzy przyszli. Dźwięki  jakie popłynęły ze sceny i wirtuozeria wykonawców  oczarowały  publiczność. A jako, że koncert odbywał się na zakończenie wigilii gminnej i  na kilka dni przed świętami Bożego Narodzenia, to nie mogło zabraknąć kolęd. I tu nasza publiczność miała niebywałą okazję - zaśpiewała owe kolędy, zachwycając "akompaniatorów".  Nie obyło się bez bisów. Koncert był też okazja do podziękowań. Dyrektor SzDK Teresa Zima , dziękowała wszystkim za wspólny rok, za piękne spotkania, udział w przedsięwzięciach SzDk ,życzliwość i wsparcie. Podziękowania popłynęły również w kierunku całej załogi SzDK, a składał je Burmistrz Szprotawy pan Józef Rubacha, doceniając zaangażowanie , proponowane wydarzenia i atmosferę jaka panuje w tym domu. Pan Burmistrz dziękował również uczestnikom tych wydarzeń. Na zakończenie były życzenia wesołych świąt oraz wspólne zdjęcia i rozmowy z artystami


 

Gitarzyści ze Szprotawy mieli okazję spotkać się z Robem Tognonim - bluesowym gitarzystą, nazywanym Diabłem Tasmańskim z Australii, któremu towarzyszył Łukasz Gorczyca - gitarzysta z Polski. Wracając z trasy koncertowej po Europie, panowie z zespołem  wstąpili do nas, aby spotkać się z miłośnikami gitarowego brzmienia. Kilka cennych porad i wskazówek od naszych gości na pewno przydadzą się fanom gitary, którzy pojawili się na tym spotkaniu.


 

plakatbalszoj

Na Szlaku Smaku, to restauracja muzyką pachnąca, a koncerty, które wspólnie organizujemy, mają grono wiernych słuchaczy.

Tym razem zaprosiliśmy byłych członków chóru Błahodar.Było bardzo subtelnie, magicznie inastrojowo. Cieszymy się ,że za sprawą Andrzeja Kaifasza -również dawnego chórzysty Błahodara-udało się zebrać część chórzystów i  zaprosić do Szprotawy, aby  zaśpiewali dla naszej publiczności.Usłyszeliśmy piękne, tradycyjne kolędy w języku łemkowskim ,polskim , ukraińskim i rosyjskim. Z zaciekawieniem słuchaliśmy opowieści o tym, jak wygląda obrzęd wigilijny u wyznawców prawosławia. Nie brakło pięknych słów i wzruszeń, za które dziękujemy artystom i publiczności.


 

Dwa koncerty w SzDK  z okazji Narodowego Święta NiepodległościKoncertPatriotyczny13112015

Koncertem pieśni polskiej, pieśni Ojczystej, pieśni która jednoczyła rodziny i stawała się zawołaniem bojowym, lub po prostu sprawiała radość zakończyliśmy obchody Narodowego Święta Niepodległości, w SzDK.  Do koncertu zaprosiliśmy Wojskową Orkiestrę z Żagania , pod batutą st. chor. sztab. Adama Dudzika , która  wystąpiła wraz z solistami : Andrzejem  Batorem - barytonem , Katarzyną Kucharz i Małgorzatą Wróblewską, Arturem Roguskim.  Kocert prowadziła Teresa Zima - dyrektor SzDK, a usłyszeliśmy m.inn : "Warszawiankę", "Biały krzyż", "Powrócisz tu", "Przybyli ułani", "Rogatywkę " czy "Maki". Publiczność chętnie śpiewała wraz z wykonawcami ,dobrze się przy tym bawiąc. Niespodzianką było premierowe wykonanie "Hymnu Ziemi Lubuskiej" napisanego przez Andrzeja Batora , a zaaranżowanego przez Artura Roguskiego .Niedawno wydana ( przez nas )płyta cieszyła się zainteresowaniem wśród widowni, dlatego kilka egzemplarzy trafiło w ręce publiczności. Na koniec nie obyło się bez bisu, braw i podziękowań.I jak zawsze u nas po zakończeniu koncertu, były rozmowy z artystami,  wspólne pamiątkowe zdjęcia.. Cieszymy się, że uczciliśmy Narodowe Święto Niepodległości pięknymi koncertamidwa dni wcześniej śpiewała i tańczyła szprotawska młodzież.

 


 

Eddie Martin , nazywany ambasadorem brytyjskiego bluesa ,rozpoczął - "Piątkowe spotkania  muzyczne". Piątkowe spotkania muzyczne to  nasza nowa propozycja. W skrócie różne gatunki , różni wykonawcy, niezmiennie dobry klimat. I taki dobry klimat , pełen rasowych bluesowych dźwięków stworzył Eddie i towarzyszący mu polscy muzycy. Po koncercie chwila na rozmowy, autografy , wspólne zdjęcia, "dotknięcie instrumentów " i próba wydobycia dźwięków. Niektórym szło to opornie inni ,jak młody gitarzysta,  rewelacyjne "sprawdzał" gitarę Eddiego. Dziękujemy wszystkim przybyłym , a szczególnie Frankowi, który wcielił się w rolę tłumacza i pięknie opowiadał o muzyce tłumacząc na bieżąco słowa naszego gościa. Do zobaczenia na kolejnym koncercie.


To był niewątpliwie zaczarowany wieczór.

Już od godzin popołudniowych ,kiedy na dobre rozpoczęły się przygotowania do koncertu, czuliśmy radosne oczekiwanie na coś wyjątkowego.   A gdy o godz. 18:00, w sali widowiskowej ( wypełnionej niemal do ostatniego miejsca ) zgasły światła i po  serdecznym przywitaniu publiczności przez dyrektor SzDK i zapowiedzi koncertu rozległy się gromkie brawa, wiedzieliśmy że i publiczność  nie może doczekać się spotkania z  artystami. Gorące brawa przywitały muzyków . A kiedy przy dźwiękach piosenki "Czerń i biel ", na scenę weszła Stanisława Celińska, to była to burza braw. Po chwili , śpiew pani Stanisławy  zaczarował słuchaczy i w takim oczarowaniu zostaliśmy do końca koncertu. Przeżyliśmy wszystkie barwy odczuć i wzruszeń. Było nostalgicznie z zadumą i z radosnym śmiechem. A nawet zdarzyło się ,że cyt." Celińska śpiewa ze szprotawskim chórem". Artystka zaprosiła publiczność do wspólnego śpiewania i śpiewaliśmy.  Nieomal dwugodzinny koncert - nie obyło się bez bisów - minął niczym jedna chwila.  Po koncercie podziękowaniom ,kwiatom, autografom wspólnym zdjęciom nie było końca. My dziękujemy  za te chwile, emocje  i dźwięki, które pozostaną w nas i w naszej sali i  mamy nadzieję na kolejne spotkanie w przyszłym roku, jako że  artyści maja w zanadrzu kolejne utwory - lada moment pojawi sie suplement do "Atramentowej "Wyobraźcie sobie, że ze sceny przez 1,5 godziny obok niebywałych dźwięków płyną także nieprzerwane uśmiechy, radość i nieposkromiona energia. Spójrzcie na zdjęcia, chociaż jeden raz! Wydaje nam się, że nie było takiej siły, która pozwoliłaby nie tupać nogą do rytmu Pat McManus wraz ze swoim zespołem zaserwowali nam prawdziwą porcję dobrego rocka. To ten sam Pat, który grał u boku Deep Purple, Bon Joviego i Garryego Moore'a! Światowy poziom gry nagitarze zrobił na nas wielkie wrażenie, a towarzyszący Patowi przyjaciele stanowili idealne dopełnienie całości. Zagrali dla nas przeboje z nowej płyty, a także starsze utwory. Pat gra również na skrzypcach, usłyszeliśmy więc brawurowo wykonane solo na tym instrumencie. Koncert porwał publiczność, bawili się wszyscy. Wspominaliśmy już że specjalnie na ten koncert przylecieli do nas fani Pata z Anglii. Ruszyliśmy pod scenę, by trochę poskakać i dzięki temu wcale nie było nam zimno!Oczywiście nie wypuściliśmy ich tak łatwo, nie obyło się bez bisu. Wspólnie śpiewaliśmy "Highway to hell", słyszała chyba cała gmina... Po koncercie wspólne zdjęcia i autografy - jak zawsze u nas. Publiczność mogła na własne oczy przekonać się, że członkowie zespołu są przemili i bardzo otwarci. My w podziękowaniu za koncert wręczyliśmy bandowi upominki. Zawarły się nowe przyjaźnie, popłynęło wiele miłych słów. Zapowiedzieli, że wrócą w przyszłym roku. My czekamy niecierpliwie! A Wy?

 

Koncert dofinansowany przez Związek Artystów Wykonawców


Rap Day zaznaczył się już chyba na dobre na kulturalnej mapie naszej gminy. Chyba nie będzie nawet przesadą jeśli powiemy, że zasięg naszego szprotawskiego RD wybiega poza województwo. Coraz większa frekwencja niezmiernie nas cieszy, a poprzeczka od kilku edycji nadal jest zawieszona wysoko jeśli chodzi o line-up. W tym roku zagrali dla nas:
Bolek (Żagań), DJ Kacpi (Leszno), Majk (Jelcz), Microphone Killah (Lubin), Fayah Inna Di Nation (Nowa Sól/Szprotawa), WZSP (Szprotawa), a headlinerem imprezy był donGURALesko. Przed oficjalnym rozpoczęciem imprezy zorganizowany został tzw. Open Mic. Scena była do dyspozycji młodych raperów, którzy mieli ochotę nawinąć swoje zwrotki, zanim impreza ruszy pełną parą. Po koncertach odbyło się after party w klubie Stodoła.

Dziękujemy grupie WZSP za wspaniałą inicjatywę, trzeba bowiem zaznaczyć, że od pierwszych edycji to właśnie oni zajmują się organizacją RD w sporej jego części. WZSP robią wszystko już na długo przed RD, żeby wszystko było jak należy. Ach, no i oczywiście porządnie rapują! 

W czasie trwania RD można było podpisać petycję w sprawie wprowadzenia zakazu organizacji przedstawień cyrkowych z wykorzystaniem zwierząt na terenie Szprotawy. Trwała także zbiórka na pomoc dla Ewuni, małej Szprotawianki. Udało nam się zebrać 522,58zł.

Do zobaczenia na RD7! 


Szprotawska Orkiestra Deta , pod batutą kapelmistrza Zdzisława Głowackiego, pięknie koncertowała 15 sierpnia na szprotawskim rynku. W programie znalazły się melodie wojskowe, marszowe i popularne. Koncert dedykowany był wszystkim żołnierzom z okazji ich święta.


 

W piątek 8 maja w restauracji "Na Szlaku Smaku" odbył się koncert Andrzeja Wawrzyniaka. Artysta wystąpił w towarzystwie swojego syna. Duet zaprezentował nam piosenki własnego autorstwa, a ich teksty bezkompromisowo opowiadały o współczesnej rzeczywistości. Usłyszeliśmy kompozycje z płyty "Sweterek" i premierowe wykonania najnowszych kompozycji Wawrzyniaka. Wykonawcy poruszali tematy przyjemne, ale też niewygodne, a wszystko to okraszone było pięknym gitarowym akompaniamentem. Publiczność z uwagą wysłuchała koncertu, dołączając się do śpiewania refrenów. Niezwykły klimat koncertu zachwycił przybyłych Szprotawian, którzy domagali się od artysty bisów. Jest nam niezwykle miło, że mogliśmy współorganizować ten wyjątkowy koncert.


Po radosnym pikniku rodzinnym ,przyszedł czas na koncert w sali widowiskowej SzDK. Każdy wchodzący otrzymywał biało- czerwoną flagietkę i tekst Mazurka 3 Maja. Atmosfera była podniosła i jednocześnie radosna.
Historię uchwalenia Konstytucji 3 Maja- w poetyckiej pigułce ?przedstawili uczniowie kl.II z Gimnazjum nr 2 w Szprotawie. Śpiewacy rozpoczęli koncert,
arią Stefana ze Strasznego dworu, St. Moniuszki. Później z każdą chwilą repertuar stawał się lżejszy ,jednakże nic nie tracił na wyrazie artystycznym. Zachwycały duety i popisy solowe Krzysztofa Marciniaka -tenora- solisty Teatru Wielkiego w Łodzi i sopranistki Idy Tamary Zagórskiej. Śpiewakom z wielkim wyczuciem i kunsztem akompaniowała Danuta Antoszewska, również z Teatru Wielkiego w Łodzi. Pięknym słowem wiązał całość aktor
Teatru  Powszechnego w Radomu - Alan Bochnak. Oczarowana publiczność nie
chciała wypuścić artystów , domagając się bisów. Artyści z wielką przyjemnością bisowali pokazując się w nieco innym repertuarze np.  brawurowo wykonując Besame mucho. Koncert tradycyjne zakończyły rozmowy i pozowanie do
wspólnych zdjęć.


12 kwietnia odbył się,II koncert charytatywny "Duety dla Liliany".

Wspierający leczenie małej szprotawianki (2,5 letniej  ) Lilianki Hołowni.  Wiemy, że od pierwszego koncertu, Liliana zrobiła ogromne postępy, jednak wymaga dalszej rehabilitacji. Dlatego w tym roku postanowiliśmy zorganizować  kolejny koncert  na jej rzecz, licząc oczywiście na wielkie serca szprotawian.

 

 


wosp2017

Szprotawski sztab WOŚP dorzucił do ogólnopolskiego WOŚP 27016, 65 zł.  Z tego 3257,52 to kwota uzyskana z licytacji podczas koncertu zorganizowanego przez Szprotawski Dom Kultury . Najwyżej  wylicytowany został lot zapoznawczy szybowcem, ufundowany przez Aeroklub Ziemi Lubuskiej i Firmę Eco ze Szprotawy ( 400 zł ) i  toporek strażacki ufundowany przez OSP Borowina ( 300zł ). Licytowaliśmy równie wysoko torty  upieczone przez Zespół Szkół Zawodowych w Szprotawie, Bombkę świąteczną przekazaną przez Olę Gybę,  Tort WOŚP i serduszka  z Cukierenki Kamili Niemiec, Voucher na makijaż  u Pauliny Felińskiej ,  sesję zdjęciową  w KoSnoek Photography ,  koszulki i gadżety przekazane przez sztab WOŚP, tłok samochodowy- specjalnie przygotowany- przez grupę NFL,  Koszulkę z Lecha Poznań.  Darczyńcami gadżetów na licytację byli również Mirella Łagowska - karnet na  m-c Zumby, Kasia Ślączka- akwarele, restauracja "Pasjami "- 2 bony podarunkowe, Vision Optyk Szprotawa - 5 x bon upominkowy o wysokości 100 zł na dowolne okulary z antyrefleksem, zespół Nadija - płyty, i w końcu my, SzDK - voucher na 4 dowolne wydarzenia organizowane przez nas. Podczas samego koncertu zjawił się pan  ( nie przedstawił się ), ale podarował do licytacji gitarę , z którą związany był jak sam opowiadał przez  długi szmat swojego życia. Podczas koncertu  wystąpiły : Agnieszka Zgrzebska, Ola Gyba, którym akompaniował Włodzimierz Czernisz oraz  Julia Janiszewska i Julia Okulewicz z sekcji Sunniaki   a także Damian i Cyprian  grający na gitarach , którzy są na początku swojej drogi muzycznej.  Atrakcją okazał się pokaz mody , o którym szerzej opowiemy w kolejnym poście. Sztab 25 WOŚP mieścił się w SzDK, a tworzył go Hufiec ZHP Szprotawa.  W podziękowaniu wszystkim  wolontariuszom, darczyńcom, występującym ,o 20.oo w parku przy SzDK rozbłysło światełko do nieba.

 

 


 

II koncert z cyklu "Między Wschodem a Zachodem " za nami. Tym razem publiczność głośno oklaskiwała zespół PRYPADOK, który podzielił się z nami tradycjami łemkowskimi. Dzięki uprzejmości Andrzeja Kajfasza, przy pięknych kolędach mogliśmy skosztować tradycyjnej łemkowskiej zupy wigilijnej o nazwie kyselycia.


   ?Śpiewamy Tobie Ojczyzno?, koncertem pod takim tytułem radośnie świętowały dzień odzyskania niepodległości, zespoły SzDK.  Na scenie wystąpili :Kamila Wiśniewska, Ola Gyba, Kornelia Bielińska, Julia Okulewicz, Katarzyna Kucharz, Oliwia Rudek, Kamila Krupa, Agnieszka Zgrzebska, Ania Kacprzak, Bartłomiej Łysoń, zespoły: De Włoders, Dojrzałe Kłosy, Astry, Tulowianki, Wrzosy. Wykonawcom akompaniował Włodzimierz Czernisz i Katarzyna Kucharz.  Aby publiczność mogła śpiewać razem z nami przygotowaliśmy śpiewniki.  Udało się. Wszyscy śpiewaliśmy te bardziej znane utwory a te mniej znane  nasi wykonawcy. W finale zaśpiewaliśmy piosenkę Anny Jantar ?Tak mało trzeba nam"

 


zaduszki

 

 

Koncerty zaduszkowe organizowane są w wielu miastach, my zaprosilismy Państwa  na  "Zaduszki  bluesowe" ze znakomitym Vince Agwada z USA ,któremu na pierwszej trasie koncertowej w Polsce  towarzyszyła sekcja rytmiczna w składzie: Łukasz Gorczyca - bass i Tomek Dominik - perkusja. 


Zaprzyjaźniony z nami chór z partnerskiego miasta Spremberg odwiedził nas podczas festiwalu Ziemia i Pięśń. Goście wystąpili rozpoczynając 2 koncert przeglądowy. Przywieźli nam nie tylko piękne piosenki, ale też tablo z pobytu "De Włodersów" w Sprembergu i spreewaldskie smakołyki. Później zwiedzali Szprotawę pływając po rzece, oklaskiwali zespoły uczestniczące w festiwalu, biesiadowali razem z nami. Dziękując za wizytę wręczyliśmy chórowi pamiątkowy dyplom i drobne festiwalowe upominki. Dziękujemy, że byliście z nami.


Bajkowy koncert dla dzieci,  jaki odbył się w Szprotawskim Domu Kultury ,w wykonaniu uczniów i nauczycieli PSM I stopnia w Szprotawie, przyniósł maluchom wiele radości. Wraz z Królewną Śnieżką i siedmioma krasnoludkami przenieśliśmy się do czarodziejskiej krainy dźwięku. Dowiedzieliśmy się jak wygląda puzon, że waltornia jest zakręcona jak ślimak, a trzy gitary mają razem 18 strun. Usłyszeliśmy wiele pięknych utworów, krótkich etiud i zabaw muzycznych. Grał nawet mały krokodyl, a dzieci wspólnie z nim klaskały do rytmu.Tym koncertem szkoła muzyczna zachęcał dzieci do przyjścia na badanie predyspozycji, aby od września mócdołączyć do krainy dźwięków i uczyć się gry na instrumencie.


last

Szprotawski Dom Kultury , po raz kolejny okazał się szczęśliwym miejscem dla Łemkowskiego Zespołu Pieśni i Tańca "Łastiwoczka" z Przemkowa. To właśnie u nas postanowili zawalczyć o certyfikat CIOF i udało się. Przy pełnej widowni, która gromkimi brawami nagradzała każdy taniec , piosenkę i widowisko "Łemkowskie Oczepiny" i chwili oczekiwanie usłyszeliśmy werdykt jurorów , certyfikat CIOF przyznany "Łastiwoczce" na 4 lata. Gratulujemy i dziękujemy za przepiękny ,3 godzinny koncert , który minął niczym chwila , pozostawiając  po sobie moc wrażeń i pięknej energii,


 

 

W piątek odbył się piękny, pełen wrażeń koncert. Wystąpił dla nas Chór "Unisono" Stowarzyszenia Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Szprotawie oraz zaproszeni goście. Okazja była wyjątkowa - chór obchodził pięciolecie istnienia. Dziękujemy za piękne dźwięki i życzymy samych sukcesów!