Menu

12 grudnia w Szprotawskim Domu Kultury odbyło się przedstawienie teatralne pt. „Królewna się nudzi”. W spektaklu wystąpili młodzi aktorzy z kółka teatralnego z klasy IV d, pod kierunkiem pani Sabiny Kijanki. Uczniowie w aktorski sposób opowiedzieli historię znudzonej królewny, dla której mieszkańcy królestwa próbują znaleźć zajęcie. Królewna zapomina o nudzie dopiero wówczas, gdy odnajduje w zamku zapomnianą bibliotekę pełną ciekawych książek.

Na spektakl zostały zaproszone dzieci z przedszkoli działających na terenie Szprotawy oraz pierwszoklasiści z naszej szkoły. Przedstawienie bardzo podobało się najmłodszym widzom, którzy dużymi brawami nagrodzili młodych aktorów. Każdy z nich już wie, że z książką nie można się nudzić.

Przedstawienie zostało zrealizowane w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

więcej:http://bibliotekasp1szprotawa.ehost.pl/Pigwo/index.php?/category/25


Królewna śnieżka to bajka, którą na pewno znają starsi,  czy znają ja wszystkie dzieci- nie wiemy. Wiemy, że dzisiaj poznały ją  dzięki spektaklowi teatralnemu , który na deskach SzDK wystawił Katolicki Teatr Edukacji z Krakowa.  Życzymy w nowym roku dużo mądrych bajek i dużo innych ciekawych przeżyć.


16112018

W piątkowy wieczór (16 listopada) publiczność oklaskiwała Olgę Borys, Jakuba Wons i Marka Pitucha  w komedii Żona do adopcji. Lekki klimat spektaklu, kunszt aktorski pozwolił widzom na chwilę wytchnienia i szczery śmiech. Po spektaklu- jak zawsze u nas- był czas na rozmowy, zdjęcia i autografy. Dziękujemy Artystom i Publiczności.


W wypełnionej po brzegi sali widowiskowej Szprotawskiego Domu Kultury, 20 października wystąpił znany zielonogórski kabaret Nowaki. Dziękujemy za ogromną dawkę pozytywnej energii i życzymy wszędzie takiej publiczności jak u nas.


Wielu uczniów ze szkól podstawowych , zobaczyło spektakl, "Dzieci z sieci", który na deskach  sali widowiskowej Szprotawskiego Domu Kultury  przedstawił Teatr Edukacji z Wrocławia. Z opinii widzów wiemy ,że spektakl był ciekawy.  Brawa dla aktorów.


"Bo na świecie nie znajdziecie takich bajek i zagadek, jakie wnukom opowiada moja babcia i mój dziadek!" Tak we wtorek śpiewały przedszkolaczki z Przedszkola nr 1. Na widowni licznie zgromadzili się ich rodzice, ale przede wszystkim ukochane babcie i kochani dziadkowie, którzy ze wzruszeniem oglądali występy dzieci. Dzieci zachwyciły publiczność; pięknymi jasełkami i programem artystycznym dedykowanym ukochanym Babciom i Dziadkom. Moc życzeń i posyłanych całusów płynęła z naszej sceny. Drogie babcie, drodzy dziadkowie - takie wnuki to najpiękniejszy skarb!


Królowa Śniegu w bajce z Jasiem i Małgosią? Dziewczynka z zapałkami i Kot w butach? Oj, ktoś tu nieźle namieszał… Ponoć to złe wiedźmy, które bardzo lubią chaos. Wleciały wczoraj na naszą scenę i pomieszały wszystkie bajki! Na szczęście na straży stał Król Baj, który pomógł postaciom wrócić do swoich bajek. To nie czary, to działo się naprawdę! Wszystko dzięki uczniom SP1 z klasy IIId, które z okazji Dnia Babci i Dziadka zrobiły piękną niespodziankę i wystąpiły na naszej scenie. Publiczność była zachwycona grą małych aktorów, kostiumami i przede wszystkim radością płynącą ze sceny. Dzieci nie zapomniały- po spektaklu- złożyć życzeń swoim  dziadkom, czym wzruszyły je do łez.  Mali aktorzy oprócz braw otrzymali imienne medale i podziękowania od Babć i Dziadków. Nasza Pani Dyrektor , za wsparcie ,dostała podziękowania - obraz namalowany własnoręcznie przez uczniów i jak sama przyznała - jest on tak piękny, że zawiśnie w dyrektorskim gabinecie. Wychowawczyni klasy - Sabina Kijanka, która czuwała nad całością przedstawienia była bardzo dumna ze swoich podopiecznych, a wszystkie babcie i dziadkowie po występach wyściskały swoje wnuki w podzięce za chwile wzruszeń. Tym wszystkim, którym się podobało podpowiemy, że przedstawienie będzie można obejrzeć jeszcze raz, już niedługo ponownie na naszych deskach.


Prawdziwą dawkę śmiechu i radości zapewnił nam w piątek Kabaret Skeczów Męczących ze swoim nowym programem „Pod Prądem”. Zagrali dla nas znane z telewizji, lubiane skecze, a także te premierowe. Swój udział w kabarecie miała też publiczność i… czerwony balon w kształcie serca. Dziękujemy!


Przedstawienie teatralne sali widowiskowej dla dzieci, w kolorowych barwach poprostu bajkowo.


2mikołajki 1

 

 

Wczoraj w sali widowiskowej przenieśliśmy się do Kraju Kwitnącej Wiśni, aby spotkać tam zaczarowanego wróbla i poznać jego królestwo. Wszystko dzięki Zdrojowemu Teatrowi Animacji z Jeleniej Góry. Aktorzy zainspirowani japońskim teatrem bunraku, zaprezentowali nam tę niezwykłą sztukę na naszej scenie. Lalki wykonane na wzór tradycyjnych bunraku-ningyō, animowane przez trzech aktorów, piękna scenografia i fantastyczna historia z morałem. Na scenie pojawił się nawet kamienny smok, który wprawił w zachwyt nie tylko najmłodszych widzów.

 

 

 


Plakat spektaklu Fizycy 2018

18 marca 2018r to wyjątkowy dzień w życiu Grupy teatralnej "Marionetka" i naszym. Od 10 lat, co roku na naszych deskach oglądamy nowy spektakl tej grupy. Aktorzy, scenarzyści, reżyserzy zmieniają się (choć są wyjątki), niezmiennie jest Małgorzata Skawińska - duch sprawczy całego przedsięwzięcia i nasza scena z naszą obsługą techniczną. Wczoraj na ręce naszej pani dyrektor Teresy Zimy otrzymaliśmy podziękowania. My też dziękowaliśmy za 10 lat wspólnych działań. Gratulujemy wszystkim, którzy przez te lata, po wielu godzinach prób prezentowali szprotawskiej publiczności piękne, mądre czasem zabawne spektakle. Cudownie było się Wami spotkać i powspominać. Życzymy abyście ciągle żyli z taką pasją. Zaglądajcie czasami do nas.

 

Prapremiera spektaklu "Fizycy" grupy teatralnej "Marionetka"

 

plakat marionetkajasne 1

xxx


Wszystkie grupy przedszkolne z Przedszkola nr 3 w Szprotawie , po wielu  dniach i godzinach prób na naszej scenie , zaprezentowały przepiękne przedstawienie jasełkowe-" Z Jezusem przez cały rok". Aby oddać hołd Dziecinie zjawiły się wszystkie pory roku. Pięknie recytowały , śpiewały i tańczyły a rozpoczęły wszystko najmniejsze aniołki, które " sfrunęły z niebios". Sala widowiskowa wypełniona była po brzegi rodzicami , dziadkami i wszystkim , którzy chcieli zobaczyć to wyjątkowe widowisko.  Rzęsiste brawa nagradzały każdy występ .  Na zakończenie dyr.  przedszkola Małgorzata Miszczak i  Burmistrz Szprotawy, pan Józef Rubacha pogratulowali serdecznie wszystkim zaangażowanym, a  występujący otrzymali   od pana burmistrza słodycze. Dziękujemy


koziolek11052018

W wypełnionej po brzegi sali widowiskowej SzDK, dzieci czekały na Koziołka Matołka. I przyszedł , choć jak się okazało na końcu -było ich kilka : biały  maszerujący i tańczący, umazany błotkiem, tyci, tyci latający w kosmos i ogromny tuptający po bezdrożach. Dzieci z zapartym tchem śledziły jego poczynania , czasami podpowiadając. Zachwycała też scenografia, ruch ( taniec ) , śpiew i gra świateł. Ponad godzina minęła niczym chwilka. Dziękujemy aktorom ze Zdrojowego  Teatru Animacji w Jeleniej Górze. Dziękujemy dzieciom i ich wychowawcom.

 

Zapraszamy  4 czerwca ,na Dzień Dziecka. Szczegóły podamy wkrótce, mamy nadzieją Was zaskoczyć.


lilka

Cztery znakomite aktorki: Magdalena Zawadzka, Joanna Żółkowska, Krystyna Tkacz i Paulina Holtz, na deskach SzDK

Dziękujemy wspaniałym aktorkom, dziękujemy publiczności ,za chwile jakie spędziliśmy oglądając spektakl " Lilka cud miłości" oraz za spotkanie po spektaklu. Jesteśmy Wami oczarowani, więcej mówić nie trzeba. Dziękujemy

Scenariusz i reżyseria: Waldemar Śmigasiewicz

Scenografia i kostiumy: Tatiana Kwiatkowska

Muzyka: Urszula Borkowska

Obsada:

Paulina HOLTZ, Krystyna TKACZ, Magdalena ZAWADZKA, Joanna ŻÓŁKOWSKA

Głos dziecka: Antonina Nowakowska 

 

  infonafacebook

Cieszymy się, że w naszym domu kultury jest miejsce na perełki takie jak ta, która była u nas w piątek. Co więcej - to wielka radość, że szprotawska publiczność czeka na takie zdarzenia, choć początki były trudne i czekaliśmy na to co się wydarzy z duszą na ramieniu. Czy już wiecie, o czym mówimy? Spektakl teatralny „Karczma pod białym łabędziem” Teatru ANIMAGIA . Mieliśmy nadzieję ( graniczącą z pewnością ) , że będzie to wyjątkowy wieczór. I tak też było w istocie - własnoręczne wykonane kostiumy, maski, rekwizyty, scenografia, dźwięk, gest - wszystko budowało niecodzienną opowieść. W spektaklu nie padło ani jedno słowo, a my od pierwszych chwil wchodziliśmy w świat bohaterów. Była to niezwykła podróż. Po zakończonym spektaklu publiczność żywiołowo nagrodziła artystów owacjami. Był też czas na wspólne zdjęcia i rozmowę z aktorami. Dziękujemy za to, że byliście z nami. Mogliśmy pokazać Państwu ten spektakl dzięki udziałowi w projekcie Teatr Polska. To już 10 edycja tego programu, realizowana przez Instytut Teatralny im. Z. Raszewskiego w Warszawie ze środków MKiDN, przy współudziale ośrodków Kultury w całej Polsce. Spektakl poprzedziły warsztaty teatralne, prowadzone przez aktorów Teatru.

1111111

Zapraszamy Państwa na kolejny wieczór pełen śmiechu i dobrej zabawy wraz z zielonogórskim Klubem Komedii.

Zapraszamy 19 kwietnia o godz. 18.30 do sali kameralnej SzDK (111, I piętro wejście od ul. Chodkiewicza)
Bilety 15 zł, do nabycia w sekretariacie SzDK, tel. 68 376 24 01, 500202518
Zapraszamy młodzież oraz dorosłych widzów.

Możecie Państwo przygotować dla nich zadania do wykonania !!!

 

 

Klub Komedii z Zielonej Góry w SzDKDrugie spotkanie z Klubem Komedii  

 

26112017teatr

 W niedzielę 26 listopada spotkaliśmy się w sali widowiskowej aby podziwiać spektakl „Kocham cię strasznie, ale swoboda to wielka rzecz” w wykonaniu Teatru Zza Boru. Scenariusz spektaklu został oparty na fragmentach listów i pamiętników kobiet związanych z Witkacym oraz na publikacjach prasowych powstałych w związku z jego osobą i twórczością. Po spektaklu były podziękowania dla aktorów i kwiaty, a później czas na wspólne spotkanie. Zachwycona publiczność chętnie zadawała pytania i dzieliła się wrażeniami. Zwrócono uwagę m.in. na doskonały dobór kostiumów, grę aktorską oraz tzw. ogranie przedmiotu . Była okazja do zrobienia wspólnego zdjęcia i zdobycia autografów od artystów. Dziękujemy za wspólnie spędzony czas.

 teatrzzaboru

 


plakatKAWALERSKI10032018 

Wieczór ( pseudo) Kawalerski w reżyserii Malwiny Kubickiej, na podstawie scenariusza Stanisława Leszczyńskiego  zobaczyli widzowie na deskach Szprotawskiego Domu Kultury.  Wielką zaletą Teatru 18+ jest , to że tworzą go amatorzy w różnym wieku i różnych profesji. Sami piszą teksty, wykonuję scenografię, dbają o światło i dźwięk. W ten sobotni wieczór zaprosili nas do mieszkania Janka, aby razem przeżyć czas przed  jego ożenkiem. Jak było ?
Zobaczcie na zdjęciach.

 

Czy było warto spędzić środowe popołudnie w sali kameralnej SzDK? Zdecydowanie tak. Klub Komedii rozbawił publiczność inteligentnym humorem. Improwizacje na zadany temat pokazały kunszt i niebywały sposób porozumiewania się wykonawców. Publiczność bez problemu dała się porwać energii i włączyła się do wspólnej zabawy. Czas minął niepostrzeżenie jeszcze tylko wspólna fotka , wpisy do kroniki i autografy dla publiczności i mogliśmy pójść do zaprzyjaźnionej restauracji na "małe conieco".


O samym monodramie nie będziemy się rozpisywać ,bo był genialny. Kilka słów o wykonawczyni, musimy. Krystyna Podleska, zachwyciła nas od chwili zjawienia się.  Lekko spóźniona, prosto z samochodu ( przyjechała sama z Krakowa) ,  uśmiechnięta, przepraszająca  wbiegła na próbę. Na nasze ,że może zmęczona ,że herbatę ,że kawę, , że to tak daleko ,że …. odpowiadała  "Kochani nie traktujcie mnie jak gwiazdy, wszystko jest dobrze."  Razem z nami ustawiała scenografię , dopieszczała każdy szczegół i ruszyliśmy z próbą , która była cudownym spotkaniem z cudownym człowiekiem. Po próbie chwila odpoczynku i zaczynamy monodram. Sala wypełniła się po brzegi widzami ( w większości oczywiście panie ). Przed spektaklem Burmistrz Szprotawy złożył paniom życzenia , zaskakując pomysłem z sercem i zapowiadając niespodziankę dla wszystkich pań. Niespodzianką okazała się tabliczka czekolady, którą panowie  wręczali ,każdej wychodzącej pani. Do życzeń dołączył się wiceprzewodniczący Rady Miejskiej , składając życzenia w imieniu całej rady.  Po półtoragodzinnym monodramie brawa publiczności długo nie milkły. Wpis pani Krystyny w naszej kronice.  " Dziękuję , dziękuję , dziękuję! Było cudownie pod KAŻDYM względem. Gościnności, publiczności, no i pani dyrektor! Postaram się przygotować coś nowego, żeby znów u was zagrać. Jestem bardzo zadowolona i szczęśliwa. Bardzo dobre mi się grało. Pozdrawiam wszystkich.  Pani Krystyno , dziękujemy, za każdą chwilę .  To był bardzo udany wieczór


 Spektakl "Słowik " na podstawie baśni H. Andersena zaczarował publiczność pięknie snutą opowieścią i przepięknymi rekwizytami , wykorzystanymi w mistrzowski sposób prze dwie aktorki "Teatru w Drodze".
Dziękujemy artystom i publiczności.

 

Pięknym , mądrym spektaklem "Szydełkowa Szopka Babci Klary" zakończyła się Wigilia Gminna w Szprotawie. O Wigilii jeszcze opowiemy , teraz chcielibyśmy podzielić się wrażeniami po spektaklu. Aktorki Lalkowego Wędrownego Teatru "Małe mi" zachwyciły  zarówno tę najmłodszą część widowni jak i tę nieco starszą.  Czym ? Pomysłem i realizacją przedstawienia opartego na historii narodzin Jezusa .Wydawać by się mogło ,że  w tej od lat opowiadanej historii ,już nic nie można zrobić. Otóż można, można z stworzyć szmaciane lalki ubrane w szydełkowe stroje i snuć opowieść tak, że wszyscy chcą słuchać i uczestniczyć. w tej opowieści. Dziękujemy


plakat marionetkajasne 1 

Znajomi wykonawców, zaproszeni goście i wszyscy Ci , którym jest bliski jest teatr i działania "Marionetki", przybyli 2 kwietnia do sali widowiskowej SzDK na kolejną premierę. Tym razem na warsztat  wzięto "Mistrza I Małgorzatę Bułhakowa. Młodzi adepci  sztuki ,pod kierunkiem i przy wielkim wsparciu pani Małgorzaty Skawińskiej z tą trudną materią poradzili sobie doskonale. My najlepiej wiemy ile godzin prób, potu i czasu własnego poświęcili   na ten spektakl. Cieszymy się ,że byliśmy cząstką tego wydarzenia. Kasia Kucharz ze światłami, dźwiękiem i efektami specjalnymi, Arek Syska przy scenografii, panie otwierające i zamykające salę widowiskową o różnych porach dnia ( na szczęście noce nas ominęły ). Gratulujemy adaptacji, Paulinie Gawkowskiej, gratulujemy opiekunce grupy , pani Małgorzacie Skawińskiej , gratulujemy aktorom i grupie technicznej. Ciekawi jesteśmy co wymyślicie za rok.

04a

 


Wracamy na moment do wspomnień po spektaklu" Nic Nowego pod słońcem". Przedstawiamy recenzję ucznia II kl. Gimnazjum Społecznego w Szprotawie. Dziękujemy serdecznie za podzielenie się wrażeniami i za obecność na spektaklu. Dodamy , że tylko uczniowie tego gimnazjum i LO w Szprotawie, skorzystali z naszego zaproszenia i uczestniczyli w tym przedsięwzięciu. Dziękujemy.

DSC 0153

Sławomir Holland to znany aktor warszawskiego teatru "Ateneum". Wystąpił w ponad siedemdziesięciu filmach i serialach. Ma w dorobku wiele ról teatralnych i posiada niemałe, bo aż 32-letnie doświadczenie w swoim zawodzie. Jednak to dopiero  monodram "Nic nowego pod słońcem" był moim pierwszym zetknięciem z jego twórczością i muszę powiedzieć, że wywarł na mnie całkiem pozytywne wrażenie.

Pan Sławomir Holland w trakcie spektaklu przedstawia widzom utwory najwybitniejszych polskich poetów z  dwudziestolecia międzywojennego, takich jak Konstanty Ildefons Gałczyński, Marian Hemar, Jerzy Jurandot, Bolesław Leśmian czy Julian Tuwim. Nie robi tego jednak tylko poprzez recytację. Wdaje się z widzami w dialog, zadaje pytania i dyskutuje na temat przytaczanych utworów, dzieli się z widownią swoimi odczuciami i przemyśleniami. A te zmuszają do refleksji na temat naszego dzisiejszego społeczeństwa. Pan Holland pokazuje nam, że od tamtego okresu minęło już tyle czasu, a jednak ludzka mentalność prawie w ogóle się nie zmieniła, dobitnie potwierdzając zawartą w tytule prawdę,  jaką jest: "Nihil novi sub sole" - "Nic nowego pod słońcem". Mimo całego naszego postępu wciąż identyfikujemy się z tekstami napisanymi bardzo dawno temu i wciąż rządzą nami te same proste pragnienia,  jak miłość, zazdrość czy potrzeba wyższości. I pewnie będą nami rządzić już zawsze.

Pod względem umiejętności aktorskich S. Hollandowi  nie można nic zarzucić. Pomimo tego, że w przedstawionych utworach kryje się mnóstwo skomplikowanych łamaczy językowych, aktor wychodzi ze starć z nimi zwycięsko. Oświetlenie i scenografia były tutaj niezwykle minimalistyczne, to pierwsze zmieniało się tylko w dwóch momentach, aby podkreślić nastrój recytowanych wierszy. Jednak w tego typu monodramie nie są to aż tak istotne sprawy - tutaj najważniejsza jest postać aktora i wartość merytoryczna przedstawianych treści, czyli rzeczy, których w "Nic nowego pod słońcem" nie brakuje.

Podsumowując, "Nic nowego pod słońcem" to interesujące doświadczenie. Sławomir Holland w ciekawy i zrozumiały sposób przedstawia swoje przemyślenia, angażując w swój spektakl widownię. Pochwalić mogę również wybór wierszy - przyjemnie się ich słuchało w wykonaniu pana Hollanda mimo tego, że nie były mi wcześniej znane. Ich tematyka dobrze pasowała do motywu przewodniego całego spektaklu. Moim zdaniem,  warto jest przyjść i zobaczyć Sławomira Hollanda w akcji.

Franek Pawłowski

Kl. II Gimnazjum Społecznego w Szprotawie

Mieliśmy ogromną przyjemność gościć na deskach SzDK znakomitego aktora Sławomira Hollanda. Interpretacja tekstów poetów dwudziestolecia międzywojennego w mistrzowskim (nie bójmy się tego słowa) wykonaniu zachwyciła szprotawską publiczność na tyle, że po spektaklu jeszcze długo trwała rozmowa publiczności z aktorem. Na zakończenie autografy, wspólne zdjęcia i naładowani dobrą energią żegnaliśmy się, życząc sobie wzajemnie wielu tak pięknych doznań. Pan Sławomir Holland pozostał w Szprotawie, gdyż w poniedziałek spotykał się ze Szprotawska młodzieżą, ale o tym w kolejnej relacji.


Przedstawienie ?Pod niemieckimi łóżkami? w reżyserii Łukasza Witt-Michałowskiego to teatralna impresja na temat książki wydanej w Niemczech pod tym samym tytułem. Bohaterką spektaklu jest polska sprzątaczka, wygarniająca wstydliwe brudy spod stereotypowo schludnych łóżek swoich niemieckich pracodawców.

Justyna w dowcipny i bezkompromisowy sposób obala stereotypy dotyczące ?tych czystych? Niemców, pokazuje ich słabości i uprzedzenia. Tymczasem w Polsce dzięki wydanej książce staje się bohaterką, celebrytką i gwiazdą. Stopniowo ubierana przez media w kolejne brokatowe płaszcze sławy, ugina się pod ich ciężarem i spada z plastikowego postumentu. Historia o niemieckich brudach, polskich celebrytach oraz blaskach i cieniach sławy przeznaczona dla widzów dorosłych.

Wykonawcy: Kasia Galica, Bartek Kasprzykowski, Bartosz Opania

 

 


 

Zaprosiliśmy wszystkich do sali widowiskowej, gdzie po chwili pojawiły się ogromne smoki, aby opowiedzieć dzieciom piękną historię. Teatr rozrywki Trójkąt z Zielonej Góry znał tajemnicę smoków i opowiedział ją dzieciom. Mieliśmy dużo szczęścia, smoki nikogo nie pożarły, bo okazało się, że to bardzo przyjazne smoki. I na dodatek okazało się, że deszcz nas nie zmoczył, choć kiedy na scenie zjawił się pierwszy smok zaczęło mocno padać, do dzisiaj nie wiemy czy to za jego sprawką. Po spektaklu, w oczekiwaniu na poprawę pogody, bawiliśmy się z dziećmi w różne zabawy. Było dużo śmiechu. Dziękujemy za wspólną zabawę i wszystkim dzieciom życzymy wszystkiego kolorowego!


 

?ŚWIATEŁKO? PRZEDSTAWIENIE Z PRZESŁANIEM Grupa oazowa przy naszej parafii oraz Szprotawski Dom Kultury wystawili spektakl pt. ?Światełko?. Przedstawienie odbyło się w piątek 27 maja 2016 roku o godz. 18:30 w Sali widowiskowej Szprotawskiego Domu Kultury. Reżyseria i adaptacja została dokonana przez kleryka Dariusza Korolika. Spektakl opowiadał o przyjaźni, odpowiedzialności, poświęceniu i miłości. To także powrót do naszego dzieciństwa. Spektakl poruszał jednak temat cierpienia i choroby oraz ważne w czasie jej trwania wsparcie. Czasami zabawny i humorystyczny, pozostawił jednak widzowi konkretne przesłanie moralne oraz refleksję do osobistego przemyślenia. Młodzi aktorzy to: Amelia Ludziak (siostra Kapeć), Mateusz Ryszawy (brat Kapeć), Paulina Gorzków (Budzik), Natalia Górniak (Poduszka), Julia Michalczenia (Przytulanka), Bartosz Łazarczyk (Smutne Łóżko). Realizacja dźwięku i świateł: Arkadiusz Syska.


 

Za nami 2 spotkanie z improwizacją kabaretową. Prawie dwie godziny minęły nam jak jedna chwila. Na kolejne spotkanie zapraszamy 19 kwietnia 2017r.

 
  ? Ma pan to coś ,to jest prawdziwa sztuka - utrzymać uwagę widza przez ponad godzinę, kiedy na scenie jest tylko jeden aktor? - te słowa padły wczoraj po fantastycznym monodramie ?Życie Jadzi według mnie? w wykonaniu Sławomira Hollanda.

 Historia starzejącego się mężczyzny zakochanego w młodszej Jadzi spodobała się naszej publiczności. Kunszt aktorski Sławomira Hollanda, umiejętne poruszanie się po różnych stanach emocjonalnych wreszcie sprawienie ,że publiczność dała się wciągnąć bez reszty w tę opowieść, opowieść o życiu z tytułową Jadzią, sprawiło, że ten wieczór pozostanie niezapomnianym wieczorem. Dopełnieniem wieczoru było spotkanie i z wykonawcą monodramu , Sławomirem Hollandem i z autorem książki Zamem Believingood , na podstawie której powstał monodram. To właśnie z tego spotkania pochodzą cytowane wyżej słowa. Chętnie słuchaliśmy o kulisach pracy w teatrze i na planie zdjęciowym, a także o wspomnieniach Zama z lat młodzieńczych, kiedy mieszkał w Szprotawie. Wieczór zakończyliśmy wspólnym zdjęciem i podziękowaniami, a ?Jadzię? z autografami obu panów " można było zabrać do domu". Dziękujemy.


 

01 marca 2016r. do sali widowiskowej SzDK zaprosiliśmy najmłodszych widzów do obejrzenia przedstawienia teatralnego "Calineczka" w wykonaniu aktorów z teatru Art-Re z Krakowa. Dzieci przeniosły się w świat przepełniony pięknymi kolorami, muzyką i śpiewem. Czynnie uczestniczyły w przygodach Calineczki ucząc się dobroci, uczciwości, opiekuńczości, niesienia pomocy potrzebującym. Dzieci aktywnie brały udział w spektaklu niejednokrotnie pojawiały sie na scenie tańcząc i śpiewając z aktorami. Spektakl dostarczył wiele niezapomnianych wzruszeń i refleksji. 


 

 

Tego dnia razem z Burmistrzem Szprotawy , zaprosiliśmy Panie i towarzyszących im panów  na spektakl " Ławeczka" w wykonaniu artystów Teatru Lubuskiego. Przygotowania rozpoczęły sie już o godz. 11:00, aby na 18.30 być w pełnej gotowości. Na scenie wyczarowana została plaża  z tajemnicza mgłą, lasem i konarami- miejsce akcji sztuki. Wchodzących do sali widowiskowej witały  piękne dźwięki , sprawił to grający na gitarze -przez cały spektakl- Paweł Stachowiak. Nim rozpoczął sie spektakl, wierszowane życzenia Wszystkim Paniom złożył Burmistrz Szprotawy , pan Józef Rubacha. Aktorzy  Tatiana Kołodziejska i  Janusz Młyński zachwycili swoja grą. Było wzruszająco,  czasem zabawnie i nostalgicznie . Jak powiadali wychodzący "samo życie", albo " to o nas".

Po spektaklu burmistrz wraz z wiceburmistrzem ,wręczali wszystkim Paniom symboliczne goździki. Po czym wszyscy zostali zaproszeni na okolicznościowy toast. Padło wiele ciepłych serdecznych sów. Ten wieczór na długo pozostanie w naszej pamięci i sercach.

ŁAWECZKA2m

kilka słów o spektaklu
Słynna komedia rosyjskiego dramatopisarza była już w Polsce grana ponad dwadzieścia razy. To słodko-gorzka opowieść o mężczyźnie z przeszłością i kobietą po przejściach. Ona i On spotykają się przez przypadek w parku. On chciałby się wprosić na noc, ona pragnie miłości i stabilizacji. On ? tajemniczy i oszczędny w słowach, ona subtelna i wrażliwa. Czy spotkanie na tytułowej ławeczce odmieni ich los? Być może gdzieś już kiedyś się poznali? Kameralny spektakl w reżyserii Roberta Czechowskiego to opowieść o potrzebie bliskości i zrozumienia, a także o tym, że relacja pomiędzy kobietą a mężczyzną to nieustanna gra pozorów. 

Reżyseria: Robert Czechowski, 
scenografia i kostiumy: Wojciech Stefaniak, 
muzyka: Paweł Stachowiak, 
obsada: Ona ? Tatiana Kołodziejska, On ? Janusz Młyński, 
inspicjent: Waldemar Trębacz.

 


Spektakl teatru "Marionetka" wypełnił naszą salę widowiskową po brzegi.  Gratulujemy  wszystkim wykonawcom . Gratulujemy opiekunce grupy , pani Małgorzacie Skawińskiej , pasji i zrażania tą pasją kolejnych młodych ludzi . Gratulujemy  Paulinie Gawkowskiej znakomitej adaptacji znanego dzieła Moliera. Cieszymy się ,że po raz kolejny , mogliśmy być  cząstką w realizacji  spektaklu Marionetki.  Zapraszamy za rok


mikołajki


 

Dzieci ze szprotawskich przedszkoli i klas młodszych szkół podstawowych, po wakacjach przyszły na spektakl pt. "Czerwony Kapturek" do Szprotawskiego Domu Kultury. Spektakl podobał się , więc mamy nadzieję ,że i w tym roku szkolnym często będą naszymi gośćmi.. A póki co życzymy im samych szóstek i sympatycznych koleżanek i kolegów


Teraz trwa szał na Minionki, jednak dzieciaki nie zapomniały jeszcze o Krainie Lodu. Każdy maluch ma swoją ulubioną postać, każdy też zna choć jedną piosenkę z tej kultowej bajki. My lubimy bardzo Olafa, dlatego tak jak u królowej Elsy - pod naszymi palcami powstawały powolutku urocze bałwanki. Na plastikowych kubeczkach namalowaliśmy kontury, poprzyklejaliśmy nosy, guziki, oczy i ręce. Nie było to nawet podobne do bałwanka, dopóki... nie nasypaliśmy do kubeczków popcornu. Możecie zobaczyć jaki efekt osiągnęliśmy. Dodatkowo zrobiliśmy jeszcze małe Olafy z rolek po papierze toaletowym, drzewka z mieszadełek do kawy, za śnieżną górę posłużyły nam butelki po coli przykryte papierem, a wszystko to na styropianie. Tak powstała nasza makieta z bajki. Psikaliśmy sztucznym śniegiem i przyklejaliśmy małe śnieżynki. Niektóre z nich to były te czarodziejskie, którymi władała sama Elsa. Nie mogło być inaczej, bo przecież królewskie siostry trafiły w postaci lalek na naszą makietę. Poświęciliśmy cały dzień na zabawę z Krainą Lodu, a efekty możecie zobaczyć na zdjęciach.

W Szprotawie gościł znakomity aktor Artur Barciś z zespołem. Publiczność była zachwycona spotkaniem , dała temu wyraz domagając się bisów i długo rozmawiając z artystą po występie. Były autpografy , wspólne zdjęcia i rozmowy , rozmowy, rozmowy . a tak spotkanie to zapamiętał nasz fotoreporter Arek Syska

........kilka foto jest, ze względu na sztukę teatralną znalazło się tyle MINEK nawet znajduję się mrówka :) 

Mam nadzieję że przy oglądaniu sesji przypomną się chwile , historie teatralne i słowa " ćwiczeń teatralnych" . Niestety Foto uśmiechu Artura było niemożliwe do uchwycenia , w tym czasie następował paraliż sytuacyjny (śmiech)......

Spotkanie jakie odbyło się 19 maja 2015r , na długo zostanie w pamięci jego uczestników. W niewielkim gronie, spotkaliśmy się z aktorem, pisarzem ukrywającym się pod pseudonimem Zam Believingood, pretekstem była książka pt. "Dlaczego pokochałem kobiecą duszę, czyli: Życie Jadzi według mnie ". Autor - Zbigniew Moskal - opowiadał o swoim cyt. "pokręconym życiu", drodze która zaprowadziła go do napisania książki, przemyśleniach nad swoimi relacjami z kobietami i żalem, że tak późno zrozumiał wiele spraw. Jednakże opowieści te nie były moralizatorskie, smutne cierpiętnicze, autor z dużym dystansem do siebie snuł opowieść. Słuchacze chętnie włączyli się do wymiany poglądów na różne życiowe sytuacje. Na zakończenie jedna z pań (emerytowana nauczycielka) stwierdziła "pan musi się spotkać z młodzieżą, musi pan im to wszystko opowiedzieć, zwłaszcza, że sposób w jaki pan opowiada nie znudzi ich a być może niektórzy zrozumieją..."
Wiemy, że na podstawie książki ma powstać monodram. Mamy nadzieję, że zagości on u nas. Dziękujemy autorowi, słuchaczom i restauracji "Na szlaku smaku ", która razem z nami zorganizowała to spotkanie.

 


W dniu 27 kwietnia 2015r. w SzDK, odbyło się przedstawienie pt. ?Podróż Pyzy do Szkoły Muzycznej? przygotowane przez Szkołę Muzyczną w Szprotawie i pracowników SzDK. Ponad 200 dzieci ze szprotawskich przedszkoli i szkół, z uwagą śledziło podróż małej wędrowniczki. Po drodze spotykała muzyczne i wokalne duety , kwartety zespoły. Spotkała " gadające "instrumenty  i postacie, w które to wcielili się uczniowie i nauczyciele PSM. O scenografię , światło i dźwięk zadbali pracownicy SzDK. Nad całością czuwała dyrektor Szkoły Muzycznej ? Angela Stepenko. Zapraszamy na kolejne wydarzenia , wchodźcie na naszą stronę i profil Fb.

 


Przedszkolaki ,ze szprotawskich przedszkoli, 1 kwietnia szukali zajączka. Znaleźli go wraz z przyjaciółmi w Szprotawskim Domu Kultury, a to za sprawa aktorów teatru Art Re z Krakowa i spektaklu " Zajęcza chatka". Wiemy ,że po spektaklu ruszyli na dalsze poszukiwania. Może znajdą też niespodzianki, trzymamy kciuki.