Menu

Przedszkolaczki zaprosiły  swoje Babcie i Dziadków na piękny koncert z okazji święta Babci i Dziadka. Przygotowywały się starannie pod czujnym okiem swoich Pań i wystąpiły tak, że dziadkowie nie kryli łez wzruszenia. Dziękujemy , za to że postanowiliście świętować przy naszym wsparciu – w naszej sali. Dziękujemy za chwile wzruszeń. Do zobaczenia przy innych przedsięwzięciach.


Podstawowa  Szkoła Społeczna w Szprotawie, podsumowywała I półrocze . Były gratulacje, podziękowania i występy uczniów. My gratulujemy nagrodzonym, pozostałym życzymy dołączenia do ich grona a wszystkim , wszystkiego najlepszego w kolejnym półroczu nauki.


W piątek 19 października w sali widowiskowej SzDK odbyła się uroczystość, pasowania na ucznia pierwszaczków ze Społecznej Szkole Podstawowej w Szprotawie! Gratulujemy i życzymy sukcesów w nauce. 


W naszej sali widowiskowej odbyła się piękna uroczystość, w poczet uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 w Szprotawie , zostali przyjęci pierwszoklasiści. Uczniowie trzech klas pierwszych złożyli uroczyste ślubowanie, ślubowali również ich rodzice  a wszystko , to w obecności Patrona szkoły -Króla Maciusia i jego świty.  Nie zabrakło mądrych pytań i odpowiedzi, tańców i śpiewu. Gratulujemy dyrekcji , nauczycielom, uczniom perfekcyjnie przygotowanej uroczystości. Życzymy , aby radość towarzyszyła Wam w każdym dniu spędzonym w szkole, aby nauka była przyjemnością a zajęcia pozalekcyjne  przynosiły spełnienie. Cieszymy się ,że na tak ważna uroczystość wybraliście nasz dom kultury i mamy nadzieję, że będziecie nas  odwiedzać.


11112018

11 listopada uroczystości główne:

 

godz. 15.30 – koncert „Dzieci dla Niepodległej” wystąpiły przedszkolaki i dzieci z klas młodszych ze szkół podstawowych. Przed koncertem nastąpiło uroczyste wręczenie medali i odznaczeń, żołnierzom 11 Batalionu Dowodzenia w Żaganiu. 

 

godz. 18.00 Msza św. za Ojczyznę w Kościele pw. WNMP w Szprotawie

z udziałem:

- kompanii honorowej 11 Batalionu Dowodzenia w Żaganiu

- pocztów sztandarowych szkół i instytucji z terenu naszej Gminy

- Szprotawskiej Orkiestry Dętej

- zespołów śpiewaczych: Dojrzałe Kłosy, 

Galeria dostepna pod adresem : https://parafiaszprotawa.pl/2018/11/11/msza-swieta-za-ojczyzne-5/ 

po Mszy św. ok. 19.15 – Apel pamięci na szprotawskim rynku , z udziałem - kompanii honorowej 11 Batalionu Dowodzenia w Żaganiu, - Szprotawskiej Orkiestry Dętej, pocztów sztandarowych szkół i instytucji z terenu naszej Gminy.


Radosnym koncertem  w wykonaniu przedszkolaków ze szprotawskich przedszkoli, Seniorzy z Gminy Szprotawa , rozpoczęli świętowanie  Gminnego Tygodnia Seniorów.

Gości przywitała dyrektor SzDK Teresa Zima a uroczystego otwarcia obchodów, dokonał w-ce Burmistrz Szprotawy, pan Paweł Chylak.  Dzieci zaprezentowały tańce i śpiewy. Na zakończenie każdy Senior otrzymał ręcznie zrobione kwiatki, nie mogło  też zabraknąć wspólnych zdjęć. My seniorom życzymy radości każdego dnia, wielu pasji i działań twórczych oraz dużo zdrowia.


31956069 1903227386378844 1734415048048115712 n 1

 

 

12 maj nasza orkiestra, uświetniła Gminne obchody Dnia Strażaka w Lesznie Górnym.  A nasz fotoreporter- akustyk, Arek , uwiecznił to co się wydarzyło. Serdecznie gratulujemy wszystkim Strażakom i życzymy jak najmniej wyjazdów do pożarów i innych zdarzeń losowych.


tydzien112018 

TYDZIEŃ DLA NIEPODLEGŁEJ z SzDK

Taki dzień zdarza się raz na sto lat, aby móc się do niego należycie przygotować  podjęliśmy działania już na początku roku , aby tuż przed zorganizować -"Tydzień dla Niepodległej".     
   

Rozpoczęliśmy we wtorek biało-czerwonymi warsztatami dla dzieci. Było wyklejanie polskiego godła o wymiarach 120x80 cm( Godło zawiśnie w holu głównym SzDK ).Robiliśmy kotyliony w technice  origami oraz białe i czerwone kwiaty, które dzieci zabierały z sobą aby mieć na  11 listopada. Warsztaty prowadzili: Maria Dec, Mariola Seternus i Marek Chutko 

 W środę rozstrzygnęliśmy konkurs plastyczny pt "Inspiracje 100-tką". Piękne prace konkursowe ozdobiły ściany Galerii Pryzmat i do końca miesiąca można je tam podziwiać
 Tego samego dnia wieczorem , w sali widowiskowej odbył się koncert Orkiestry Wojskowej z Żagania i solistów: Małgorzaty Wróblewskiej, Idy Tamary Zagórskiej, Szymona Rzeszowskiego i Dominika Sierzputowskiego. Usłyszeliśmy pieśni legionowe, żołnierskie ( często nieznanych autorów ) oraz wybitnych polskich  kompozytorów dawnych i współczesnych 

  W piątek świętowaliśmy wraz z żołnierzami 10 Brygady Kawalerii Pancernej w Świętoszowie. W Klubie Garnizonowym  na uroczystej akademii wystąpiły nasze zespoły  GAMA i Sunniaki.  Spisały się na medal -było widać wzruszenie na żołnierskich twarzach. 


     Tak doszliśmy do głównych uroczystości 11 listopada. Rozpoczęliśmy koncertem w sali widowiskowej- "Dzieci dla Niepodległej". Wystąpili najmłodsi mieszkańcy Szprotawy, reprezentanci szkół i przedszkoli z całej gminy. Po odśpiewaniu hymnu państwowego przez 80 przedszkolaków, zgodnie z ceremoniałem wojskowym żołnierze 11 Batalionu Dowodzenia z Żagania otrzymali awanse na wyższe stopnie i inne wyróżnienia. Koncert pieśni ,
wierszy, tańców polskich wzruszył publiczność. Zakończyliśmy uroczystą Mszą świętą za Ojczyznę z udziałem Kompanii honorowej 11 Batalionu Dowodzenia w Żaganiu, pocztów sztandarowych w oprawie muzycznej zespołów  śpiewaczych SzDK i Szprotawskiej Orkiestry Dętej .Po mszy na placu przed ratuszem,  odbył się Apel Pamięci. 
    Dziękujemy Państwu za wspólnie spędzony czas i niezapomniane chwile: Teresa Zima- dyrektor SzDK oraz załoga: Małgorzata Kirdzik, Anna Dalecka, Małgorzata Padjasek, Katarzyna Kucharz, Monika Jóźwik, Beata Makowiak, Marek Chutko, Ryszard Zadka, Arkadiusz Syska. 

W dalszym ciągu czynne są wystawy:" Inspiracje 100"- Galeria Pryzmat i "Tak powstała Niepodległa " z NCK - holl główny, zapraszamy. fot. A. Syska,B.Licimiński,  Parafia pw. WNMP w Szprotawie ,1) Brygada Kawalerii Pancernej.


 

Punktualnie o godz. 13:00 ,spod Szprotawskiego Domu Kultury wyruszył biała- czerwony korowód,  który poprowadziła Orkiestra Wojskowa z Żagania na czele z tamburmajorem st. chor. Marcinem Kucieiwczem .  Z  biało - czerwonymi  flagietkami  kroczyli: Przedszkolaki razem ze swoimi nauczycielkami ,  z Przedszkola nr 1 i nr 3 w Szprotawie  Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 1 i 2 w Szprotawie, członkowie PZEi R w Szprotawie, dzieci i osoby dorosłe  nie zrzeszone w żadnej organizacji. Nie mogło zabraknąć przedstawicieli naszego UM w  Szprotawie, byli z nami m. inn: Burmistrz i wice Burmistrz Szprotawy, za- ca Przewodniczącego RM,  pani sekretarz , pani skarbnik kierownik Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych.  Nad bezpieczeństwem na trasie korowodu czuwała Policja i Straż Miejska. My - pracownicy SzDK na całej trasie rozdawaliśmy flagietki i zachęcaliśmy do przejścia z nami na rynek. Okazało się ,że część mieszkańców już tam na nas czekała.

Spotkanie na rynku rozpoczęliśmy hymnem narodowym i wprowadzeniem  Flagi Państwowej na maszt. Poczet sztandarowy stanowili uczniowie SP nr 1 w Szprotawie.  Z dumą słuchaliśmy jak wielu mieszkańców śpiewało nasz hymn przy dźwiękach orkiestry wojskowej. Następnie uczniowie SP 2 w Szprotawie zaprezentowali układ taneczny z szarfami - Nasza biało - czerwona.   Orkiestra wojskowa zagrała jeszcze kilka utworów i odmaszerowała- przy brawach publiczności - do kolejnych zadań.  A uczestnicy spotkania stworzyli pierwszą żywą flagę w Szprotawie, która uwiecznił nasz fotograf. Całość  uroczystości związanych z e Świętem Flagi prowadziła dyrektor SzDK- Teresa Zima. Cieszymy się ,że z roku na rok coraz więcej mieszkańców uczestniczy w tym przedsięwzięciu. Dziękujemy i do zobaczenia już jutro 3 maja, na pikniku majowym.

 


27 kwietnia opuścili mury Zespołu Szkół Zawodowych w Szprotawie, kolejni absolwenci klas technikum.Na uroczystej gali która odbyła się w Szprotawskim Domu Kultury, zostały wręczone wyróżnienia za dobre wyniki w nauce oraz statuetki dla wyróżniających się uczniów. Klasy trzecie pożegnały ostanie roczniki przedstawieniem kabaretowym . Klasa IV Tad dyrektorowi Szkoły, mgr Andrzejowi Skawińskiemu, wręczyła swoje tablo . Gratulujemy wszystkim absolwentom i życzymy rozwinięcia skrzydeł.


7 kwietnia w sali wiejskiej w Borowinie zespół TULOWIANKI obchodził 10-lecie swojego istnienia. Z tej okazji odbyła się piękna i wyjątkowa uroczystość, będąca okazją do wyrażenia podziękowań i szacunku tym wszystkim, którzy przyczynili się do powstania zespołu, zadbali o jego artystyczny rozwój i wspomagali  w różny sposób . Zaproszenie na wspólne świętowanie przyjęli:  Burmistrz Szprotawy - Józef Rubacha, który jednocześnie jest prezesem TUL  regionu Kożuchowa, Paweł Chylak – Zastępca Burmistrza Szprotawy, Teresa Zima – Dyrektor Szprotawskiego Domu Kultury, Marcin Furgala - Prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Borowinie, przedstawiciele zarządu TUL sponsorzy , zaprzyjaźnione z Tulowiankami- zespoły i osoby indywidualne.

Otwarcia uroczystości dokonała dyrektor Szprotawskiego Domu Kultury  wraz z Jubilatkami, wprowadzając wszystkich gości w podniosły a jednocześnie przyjazny nastrój. Zespół wraz z instruktorką - Moniką Jóźwik  na tę okazję przygotował powitalną piosenkę.  Burmistrz Szprotawy – pomysłodawca powstania zespołu i jego nazwy, w swoim wystąpieniu, nie szczędził pięknych słów , a także wzniósł  toast ,życząc zespołowi wszelkiej pomyślności i sukcesów artystycznych. Niespodzianką dla Jubilatek i gości  był tort jubileuszowy, który  i Panowie Burmistrzowie ufundowali. Dodamy ,że był smaczny.  Beata Guć  z Beatą Jakowicką i Renatą Kruszewską, zaprosiły wszystkich do obejrzenia prezentacji  multimedialnej  pod tytułem „Razem raźniej”, przybliżając krótką historię dziesięciu lat trwania Tulowianek. Po czym Zespół podziękował swoim przyjaciołom  oraz sponsorom. Następnie Jubilatki  krótkim występem rozpoczęły część artystyczną, w której wystąpiły zaprzyjaźnione zespoły, działające przy Szprotawskim Domu Kultury: Mokka, Dojrzałe Kłosy, Astry i Wrzosy. Po części artystycznej przybyłych gości zaproszono na uroczysty obiad, po którym rozpoczęło się wspólne biesiadowanie przy suto zastawionym stole. Wspólna zabawa trwała do późnych godzin nocnych. Podczas trwania uroczystości można było obejrzeć wystawę zdjęć i dyplomów zespołu Tulowianki, a także wpisać się do pamiątkowej kroniki. 

 

Druga część świętowania Dnia kobiet w Szprotawskim Domu Kultury , to koncert, rozmowy i dzielenie się wrażeniami.  

 Po monodramie Krystyny Podleskiej , zaprosiliśmy Panie na holl I p. Burmistrz Józef Rubacha wzniósł tradycyjny toast i zaintonował "Sto lat" dla Pań.   Przy kawie , herbacie i ciasteczkach miło mijał czas , szczególnie że w tle pięknie śpiewały dziewczyny z zespołu MOKKA , a Krystyna Podleska rozdawała autografy, pozowała do zdjęć  i  dzieliła się wrażeniami  z tymi , którzy byli na monodramie.

Dziękujemy za wiele miłych słów, które kierowane były w naszą stronę. Nam wszystkim ,życzymy wielu takich dni.


Na szprotawskim rynku  , tuż po hejnale ,Szprotawska Orkiestra Dęta "oznajmiła" ,że rozpoczynamy świętowanie 227 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Szprotawian i gości przywitał burmistrz Józef Rubacha, a następnie dyrektor SzDK, Teresa Zima , która poprowadziła cały piknik ,przedstawiła program . Na scenie zaprezentowały  się zespoły SzDK ; SzOD pod dyrekcją Zdzisława Głowackiego, Dojrzałe Kłosy, i MOKKA czyli Monika Jóźwik i Katarzyna Kucharz oraz gościnnie Ida Tamara Zagórska z Wiktorem Szymajdą. Obok sceny dzieciaki kolorowały panoramę naszego miasta. Okazało się ,że chcą kolorowego ratusza i kamieniczek  a rybka nadal pozostaje złota. Zmęczone malowaniem farbami , malowały kredą  na chodnikach i placu. Przygotowaliśmy też warsztaty rękodzieła-  przypinki i kotyliony oraz kwiaty z bibuły- wszystko biało - czerwone. Obok sołectwa Henryków i Pasterzowice raczyły nas domowym ciastem. Jeśli dodamy do tego wygodne leżaczki, krzesełka i piękną pogodę , to piknik możemy uznać za udany. Dziękujemy uczestnikom - publiczności i zespołom , rękodzielnikom , i oraz pracownikom interwencyjnym , którzy pomogli nam przygotować infrastrukturę.


Choć świętować zaczęliśmy nieco wcześniej , to dzisiaj zrobiliśmy to oficjalnie. Przybyłych gości przywitała dyrektor SzDK , Teresa Zima a z radosnym , pełnym uśmiechu  koncertem - dedykowanym seniorom –wystąpiły przedszkolaki ze szprotawskich przedszkoli . Burmistrz , Paweł Chylak oficjalnie otworzył obchody, składając na ręce Przewodniczącej SzUTW  kwiaty i życzenia. Na zakończenie seniorzy otrzymali od przedszkolaczków - kwiatki, własnoręcznie przez nie wykonane. Działania na scenie zakończył wspólny taniec przedszkolaków, ich wychowawców, i zaproszonych gości . Później już tylko podziękowania , prezenty i wspólne zdjęcia. My życzymy wszystkim Seniorom radosnego świętowania i zapraszamy na kolejne wydarzenia.


22730298 1827515747279056 6390437572981100177 n 2Jest w Szprotawie taka osoba, którą wielu z nas spotkało na swojej drodze. To człowiek dzielący się ciepłem płynącym  prosto  serca. Kiedy dodamy , że wielu Jego podopiecznych mówi o Nim -  „muzyczny tato”, to wtedy już dobrze wiecie, że chodzi o nasz szprotawski skarb, Maestro Włodzimierza Czernisza.

W tym roku przypada  pięćdziesięciolecie działalności artystycznej Włodzimierza Czernisza. Postanowiliśmy więc zorganizować huczny jubileusz - koncert niespodziankę i spotkanie po latach.  Poprosiliśmy o pomoc przyjaciół, nie odmówili. Udało się! I udało się do końca dochować tajemnicy - i nie zdradzić nikomu ani programu ani gości. Choć to bardzo trudne , postaramy się opowiedzieć  jak było.

     Dyrektor SzDK Teresa Zima przygotowała scenariusz wydarzenia  i czuwała nad całością oraz poprowadziła koncert.  Jednak już na samym początku- na scenie- powiedziała   , "taki koncert rządzi się swoimi prawami i nieważne jest czy trafisz w dźwięk, czy nie pomylisz tekstu, czy przypadkiem nie zabraknie ci słów. Ważne są emocje i energia jaka jest". A było i jedno i drugie i to można rzec w ogromnej ilości.

     Przekonaliśmy się o tym już przy pierwszych dźwiękach. Wyciemniona scena, płynie kilka taktów piosenki „Czterdzieści lat minęło” zmienionej  specjalnie na tę okazję na "50 lat minęło". Za klawiszami Monika Jóźwik - autorka tekstu. Do mikrofonów (w swoich  reprezentacyjnych strojach) podchodzą przedstawiciele zespołów SzDK - Tulowianki, Astry, Dojrzałe Kłosy i Wrzosy - śpiewają. Dalszą część piosenki śpiewa (niewidoczna dla publiczności) nasza pani dyrektor. Światło rozbłyska, a w świetle wchodzą, trzymając się za ręce Maestro z panią dyrektor. Publiczność reaguje żywiołowo -owacjami na stojąco! Za chwilę śpiewając drugą część piosenki, dołącza Burmistrz Szprotawy ( tym razem oboje występują jako jedni z pierwszych uczniów Maestra, z czasów kiedy rozpoczął pracę, a było to w Szkole Podstawowej nr 2  w Szprotawie ). Owacje na stojąco nie milkną i towarzyszą wykonawcom do końca piosenki, którą  w finale śpiewają wszyscy razem. Taki był początek.

 

   Później   piękne dźwięki w wykonaniu dawno niewidzianych wychowanków pana Włodka - tych, którzy pozostali w Szprotawie jak i tych, którzy są gdzieś  daleko, towarzyszą temu wspomnienia, łzy radości, szczęścia  i ogromne wzruszenie.

Zaprzyjaźniona z nami szkoła - Zespół Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica w Szprotawie - dawniej 54, świętowała u nas swój jubileusz. Sala widowiskowa wypełniła się po brzegi, obecnymi i byłymi nauczycielami i uczniami, zaproszonymi gośćmi. Na ręce dyrektora szkoły popłynęły listy gratulacyjne i życzenia My też się do nich dołączyliśmy a nasza sekcja origami specjalnie na tę okazję zrobiła Bardzo Mądrą Sowę.


11 listop plakatMPo Mszy Świętej za Ojczyznę - z udziałem kompanii honorowej 11 Batalionu Dowodzenia w Żaganiu i w oprawie muzycznej Szprotawskiej Orkiestry Dętej- spotkaliśmy się w sali widowiskowej na koncercie okolicznościowym. W koncercie wzięli udział : uczniowie kl. III e ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Szprotawie, Przedszkolaki z Przedszkoli Komunalnych nr 1 ,2, 3, laureaci VI Powiatowego Konkursu Piosenki Kaczmarski & Gintrowski i duet wokalny z SzDK. W tym roku d- ca 11 Batalionu Dowodzenia nominacje na wyższy stopień wojskowy, swoim żołnierzom wręczył podczas naszego koncertu. Koncert prowadziła dyrektor SzDK. Dziękujemy wszystkim , którzy przyczynili się do organizacji uroczystości.

 

Obchody Święta Niepodległości w Szprotawie zakończyło spotkanie w Galerii Pryzmat SzDK i zwiedzanie wystawy pt. Obława- epilog .


" Nasze dziecko", czyli Szprotawski Uniwersytet Trzeciego Wieku , który  już jest stowarzyszeniem , świętował jubileusz swojej działalności.  Przybyłych gości przywitała dyrektor SzDK , p. Teresa Zima, po czym prowadzenie przejęli Ela Plucińska i Zbigniew Suchecki było uroczyście , wzruszająco i wspominkowo. Były kwiaty i podziękowania dla Jubilata i dla osób wspierających Jubilata. Była część artystyczna ( na scenie) i tort oraz wystawa w "Galerii Pryzmat". Słuchaczom UTW życzymy zdrowia , wielu ciekawych wykładów , miłych spotkań , przyjaźni i wszystkiego najlepszego.

 


Koleżanki i Koledzy chwalą się ,to my też . 29 maja, spotkaliśmy się z Włodarzami naszego miasta, a przyczyną był Dzień Działacza Kultury. Padło wiele ciepłych słów i podziękowań za naszą pracę. Cieszymy się ,że jesteśmy dostrzegani , doceniani i tak po ludzku rozumiani. Z wielka przyjemnością przyjęłam kwiaty, które na moje ręce , ale dla całego zespołu złożyli przybyli Goście. W imieniu pracowników, podziękowałam ( szczególne właśnie )za to zrozumienie, życzliwość i wsparcie. Czas mijał nam wyjątkowo przyjemnie,  przy "małym co nieco" . PS. dołączamy skany otrzymanych  podziękowań, a Wszystkim działaczom i pracującym w jakikolwiek sposób kulturotwórczo, życzymy samych wspaniałości.

 


3 maja, w południe przed szprotawskim ratuszem rozpoczęły się uroczystości z okazji 226. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. 
 Dla mieszkańców Szprotawy zagrała Szprotawska Orkiestra Dęta oraz Kapela Podwórkowa. Dla najmłodszych przygotowane zostały animacje oraz konkursy.


Zmieniliśmy sposób świętowania naszej Flagi Narodowej. Przez wiele lat, nasze piękne instruktorki i instruktorzy wychodzili " w miasto" i rozdawali przechodniom flagietki, aby przypomnieć o święcie. W tym roku zaprosiliśmy do wspólnego świętowania wszystkich mieszkańców i Orkiestrę Wojskową z Żagania. O godz. 14.00.,spod SzDK ruszył biało -czerwony korowód prowadzony przed Orkiestrę Wojskową. Mimo deszczowej pogody frekwencja dopisała -choć liczyliśmy ,że będzie nas więcej ( zapraszamy za rok ). Po przejściu ulicami Szprotawy zatrzymaliśmy się w rynku , gdzie zastępca Burmistrza Szprotawy - pan Paweł Chylak, krótko wspomniał historię utworzenia święta. Przy hymnie narodowym, poczet sztandarowy złożony z Uczniów z ZS w Wiechlicach wprowadził flagę na maszt. Na zakończenie uroczystości Orkiestra Wojskowa zaprezentowała musztrę paradną oraz mini koncert. Wszystkich, którzy byli z nami zaprosiliśmy na obchody Święta Uchwalenia Konstytucji 3 maja, które dzień później odbyły się w tym samym miejscu.

 28 kwietnia 2017r. opuścili mury Szkoły kolejni absolwenci klas technikum informatycznego, technikum ekonomicznego, technikum mechanicznego i technikum żywienia i usług gastronomicznych. Na uroczystej gali która odbyła się w Szprotawskim Domu Kultury, zostały wręczone wyróżnienia za dobre wyniki w nauce oraz "Andrzejki" dla wyróżniających się uczniów, zostały także rozdane świadectwa ukończenia szkoły, a całą uroczystość zakończono przezabawnym wystąpieniem kabaretowym w wykonaniu klas trzecich.

źródło http://www.zsz54.pl/

 


W piątek na naszej scenie gościli uczniowie i nauczyciele z zaprzyjaźnionego z nami Zespołu Szkół nr 1 w Szprotawie. Było to zwieńczenie obchodów święta szkoły, których motywem przewodnim byli patroni szkoły - Janusz Korczak oraz Mikołaj Kopernik. Na scenie pojawili się uczniowie, którzy po pierwszym semestrze pochwalić się mogli sukcesami: najwyższą średnią, wzorową frekwencją, szczególnymi osiągnięciami w różnych dziedzinach. Obejrzeliśmy również ciekawe występy artystyczne, które potrafiły rozbawić publiczność do łez.
Gratulujemy uczniom, rodzicom oraz pedagogom, życzymy dalszych sukcesów!

 


Pięknymi tradycyjnymi jasełkami, rozpoczęły przedszkolaczki z Przedszkola nr 1,prezentacje dla Babi i Dziadka. W przepięknej scenerii przeżywaliśmy historię Maryi i Józefa oraz ich Dzieciny. Dzieci do perfekcji opanowały ich  historię , opowiadaną wierszem i piosenką. W drugiej części prezentacji śpiewały , tańczyły i recytowały wiersze o Babciach i Dziadkach, wzruszając ich do łez. Spotkanie zakończyły podziękowania i życzenia składane przez p. dyrektor przedszkola,  Annę Ciołkę.  My dziękujemy za piękne chwile , cieszymy się ,że mogliśmy być z Wami i oczywiście życzymy wszystkim , wszystkiego dobrego. Do zobaczenia


 

Jak  zawsze , kiedy na deskach SzDK występują przedszkolaki ,  nasz sala pęka w szwach.  Na scenie zaprezentowało się prawie 180 dzieci. Była Maryja , Józef i dzieciątko, aniołowie a do szopki oprócz Trzech Króli przywędrowali : krakowiacy, górale, łowiczanie, kujawiacy . Pięknie śpiewali i tańczyli na chwałę Pana.  Jasełka dedykowane były wszystkim babciom i dziadkom z okazji ich święta.

Niejedna łezka w oku się zakręciła. Wielkie brawa dla dzieci i pań , które je przygotowały oraz tych , które stworzyły piękne stroje i scenografię. Zapraszamy do nas z nowymi Waszymi pomysłami.

 


 

Narodowe Święto Niepodległości w Szprotawie miało charakter uroczysty i radosny.

O godz. 11.30 w Kościele pw. WNMP odbyła się Msza Św. za Ojczyznę z asystą honorową żołnierzy 11 Batalionu Dowodzenia z Żagania i w oprawie muzycznej naszej orkiestry dętej . O godz. 12.30 Apel Pamięci na Szprotawskim rynku, a o 13 koncert w sali widowiskowej SzDK. 

    Tego dnia scena  została oddana w ręce najmłodszych artystów. Wystąpili : uczniowie, Zespołu Szkół nr 1, Zespołu Szkół w Szprotawie,  Zespołu Szkół Zawodowych, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych, przedszkolaki z Przedszkola nr 1,  nr 2 i nr 3 oraz zespół RAMPA. Publiczność nagrodziła wykonawców gromkimi brawami a my wiatraczkami w biało czerwonych barwach i kwiatami dla opiekunów grup. 

 


W środę i czwartek w sali widowiskowej odbywały się się uroczyste pożegnania absolwentów Zespołu Szkół nr 1 w Szprotawie. Gratulujemy sukcesów i wysokich wyników w nauce! Życzymy miłych wakacji :)


Gminne Obchody Dnia Strażaka w Borowinie. Uroczystości rozpoczęły się w kościele p.w. św. Bartłomieja w Borowinie, gdzie ks. Kapelan Strażacki Przemysław Kaminiarz odprawił mszę w intencji wszystkich strażaków. Następnie z akompaniamentem Szprotawskiej Orkiestry Dętej odbył się przemarsz pododdziałów, pocztów sztandarowych, władz samorządowych,powiatowych i wszystkich gości zaproszonych na główne uroczystości, które odbyły się na placu przed remizą w Borowinie.
 
Burmistrz Szprotawy Józef Rubacha przywitał zaproszonych gości. Po czym Dowódca uroczystości druh Jan Marszałek złożył meldunek do druha Prezesa Jana Chmielewskiego o gotowości do rozpoczęcia uroczystości zbiórki z okazji "Gminnych Obchodów Dnia Strażaka?. Burmistrz podziękował strażakom za ich trud i zaangażowanie w niesienie pomocy innym oraz życzył, by służba drugiemu człowiekowi była zawsze źródłem osobistej satysfakcji  i społecznego uznania.
 

" Ludzie kultury stoją na straży najbardziej autentycznego dziedzictwa ludzkości i tworzą przyszłość narodów. W ich rękach znajduje się cywilizacja"

                                                                                        Jan Paweł II

To cytat z  adresu jaki na ręce Teresy Zimy, dyrektora Szprotawskiego Domu Kultury złożył Burmistrz Szprotawy , Józef Rubacha. Do pięknych życzeń dołączył piękny bukiet kwiatów. Również Przewodniczący Rady Miasta,  Andrzej Skawiński skierował w stronę wszystkich pracowników SzDK,  serdeczne życzenia wraz z pięknymi kwiatami.  Do życzeń i podziękowań dołączył  Kierownik Wydziału Edukacji  Kultury i Sportu , Sylwester Chocholski.  Dyrektor SzDK  dziękując Panom za życzenia , podziękowała  za tyle ciepłych słów i wyrazów uznania kierowanych w stronę pracowników. Za wrażliwość, zrozumienie i nieustanne wsparcie naszych poczynań.  Przyczyną owych pięknych słów i gestów było spotkanie z okazji Dnia Działacza Kultury .  A jako ,że ludzie kultury posiadają wiele talentów, to .... zaskoczyliśmy naszych gości ciastem upieczonym przez instruktorki SzDK. Bardzo smakowało. Czas mijał nam przy owym cieście i kawie bardzo miło .

 

  

 

 

2 maja świętujemy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Przy tej okazji na ulicach Szprotawy można było dziś spotkać dwie urodziwe panie w strojach ludowych - były to nasze instruktorki, które rozdawały szprotawianom flagi, zapraszały do wspólnego świętowania i udziału w jutrzejszym koncercie.


 

W piątkowe popołudnie, 22 kwietnia w Szprotawskim Domu Kultury odbyła się IV Gala Sportu. Uroczystego otwarcia dokonali: Przewodniczący Rady Miejskiej Pan Andrzej Skawiński i Kierownik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Pan Sylwester Chocholski. Całość poprowadzili Małgorzata Tomaszewska i Filip Wróblewski z Młodzieżowej Rady Miejskiej w Szprotawie.

W poszczególnych kategoriach tytułu sportowca roku 2015 otrzymali:

I - Szkoły Podstawowe -  Nikola Tomczyk ze Szkoły Podstawowej w Wiechlicach

II - Szkoły gimnazjalne ? Bartosz Zagórski z Gimnazjum w Wiechlicach

III - Szkoły Ponadgimnazjalne ? Oskar Stachnik z ZSP Szprotawa

IV - Szkoła Specjalna ? Radosław Juszkiewicz SOW w Szprotawie

V - Drużyna Roku 2015 ? Koszykarki Gimnazjum nr 1 w Szprotawie

VI - Trener Roku 2015 ? Zygmunt Szwarc ? Trener ULKS Uczniak

Składamy zwycięzcom i wszystkim nominowanym serdeczne gratulacje, i wyrazy podziwu dla umiejętności oraz chęci podejmowania trudnych wyzwań. To niezwykle ważne dla Szprotawy, że mamy Sportowców, którzy reprezentują naszą gminę. Dziękujemy za wszystkie starty i za każde zwycięstwo.


Wtorkowe (12.04.2016)  ?Wiosenne spotkanie z Rodziną?  przygotowane przez dzieci z Przedszkola nr 1 w Szprotawie .


W dniu święta kobiet ,na zaproszenie Burmistrza Szprotawy, w sali widowiskowej SzDK  zaśpiewał krakowski bard Paweł Orkisz z zespołem . Zabrał widownię do krainy łagodności  a wśród zaśpiewanych piosenek znalazły się znane i lubiane ballady  Cohna, Wysockiego,  Turnała . Po koncercie na panie czekała niespodzianka,  tym razem zamiast tradycyjnego kwiatka,  panie wraz  z życzeniami otrzymywały czekolady.   Z uśmiechem obdarowywali nimi Burmistrz Szprotawy - Józef Rubacha, zastępca Burmistrza - Paweł Chylak i w-ce Przewodniczący RM Szprotawa - Władysław Sobczak. Wieczór zakończył toast w Galerii "Pryzmat" i zwiedzanie wystawy utalentowanej zielonogórzanki Anny Zawadzkiej Dziudy.


 

12 lutego 2015r w naszej sali widowiskowej,  swoje święto obchodzili uczniowie Zespołu Szkół nr 1 w Szprotawie. Były  gratulacje i podziękowania dla uczniów za osiągnięcia w  pierwszym  półroczu.  Gratulacje  dla dyrekcji , uczniów , i nauczycieli  od władz miasta  Uroczystość zakończył program artystyczny w wykonaniu uczniów szkoły.  My dołączamy do gratulacji, życząc dyrekcji , nauczycielom i uczniom wielu takich dni i okazji do świętowania.


?

11112015

Historio, historio, cóżeś ty za pani?? tymi słowami rozpoczęliśmy koncert okolicznościowy w SzDK, z okazji obchodów 97 rocznicy  Narodowego Święta Niepodległości.  Tę piosenkę wykonała Kasia Kucharz ,przy akompaniamencie pan Włodzimierz Czernisza. Wprowadziła ona  nas na trasę wiodącą po muzycznych kartach historii.  Pani dyrektor serdecznie przywitała widownię, na której zgromadziło się kilka pokoleń szprotawian, po czym oddała scenę w ?ręce? młodych artystów. Najmłodszych mieszkańców dzielnie reprezentowały przedszkolaki ( ze wszystkich przedszkoli ), zachwycając publiczność nie tylko tańcem i piosenką, ale również przepięknymi strojami. Uczniowie szkół podstawowych , gimnazjalnych  i ponadgimnazjalnych , zespół RAMPA, śpiewali piosenki od Wojenko wojenko do Żeby Polska  i Dziwny jest ten świat.  W finale wszyscy wykonawcy wyszli na scenę. Zostali nagrodzeni gromkimi brawami , bardzo licznie zgromadzonej publiczności i słodyczami. A ich opiekunowie otrzymali białe i czerwone róże. Było pięknie i wzruszająco , bo razem uczciliśmyświęto wszystkich Polaków.


 

 

 


 

XVII Lubuski Tydzień Seniora.

Inauguracja gminnych obchodów Tygodnia Seniora odbyła się 6 października w sali widowiskowej SzDK. W uroczystościach wzięli udział Seniorzy z Gminy Szprotawa zrzeszeni w PZER i I w Szprotawie, UTW w Szprotawie a także nie zrzeszeni. Swoją obecnością zaszczyciły nas władze miasta i powiatu, przedstawiciele władz wojewódzkich PZER i I w Zielonej Górze, a także seniorzy ze Sprembergu i zaprzyjaźnionych UTW z Zielonej Góry i Międzyrzecza.

 Po uroczystym rozpoczęciu obchodów przez Burmistrza Szprotawy, w dalszym programie  znalazło się m.inn : występ zespołu  tanecznego i  prezentacja z działalności PZER i I w Szprotawie, inauguracja Roku Akademickiego UTW - z wykładem inauguracyjnym wystąpił dr hab. Bogdan Idzikowski-,  występ zespołu tanecznego Arabeska z Nowego Miasteczka ,występ chóru UNISONO pod drekcją Izabeli Habich oraz  solistów  zespołu Sunniaki z SzDK. Po artystycznych doznaniach były kwiaty i życzenia dla seniorów . Inauguracje zakończył wernisaż 3 wystaw : " Ja za 50 lat " ( prace dzieci ) "Kolaż, malarstwo , rysunek " ( słuchaczy UTW) i prace plastyczne wykonane przez członków  PZERi I w Szprotawie.


 

Szprotawska Orkiestra Dęta uświetniła uroczystość odsłonięcia pomnika"Pamięci nauczycieli i pracowników oświaty" 08.09.2015r.


 

Nasza Szprotawska Orkiestra Dęta wzięła udział w uroczystym rozpoczęciu sezonu piłkarskiego.


Grupa Kaczeńce z Przedszkola "Pod Dębami"  na uroczystość  pożegnania przedszkola, wybrała salę widowiskową SzDK . To Grupa , która bardzo aktywnie uczestniczyła w naszym życiu , przychodząc na spektakle, wystawiając spektakle i  organizując koncerty okolicznościowe. W tym dniu sprawiły tez ogromną niespodziankę, dyrektor SzDK, p. Teresie Zimie. Została ona zaliczona w poczet "Przyjaciół przedszkola". Nim to nastąpiło, musiała bez skrzywienia wypić tradycyjny napój żołędziaków, oczywiście z żołędzi. Podczas uroczystości przedszkolaczki pięknie zatańczyły poloneza, później były podziękowania, dyplomy i kwiaty. Przedszkolaczkom życzymy fantastycznych wakacji i  pięknych chwil w szkołach.


 

16 maja Zespół Szkół nr 1 w Szprotawie obchodził dwa ważne jubileusze: 70-lecie Szkoły Podstawowej nr 1 i 15-lecie Gimnazjum nr 1 w Szprotawie. Gala Jubileuszowa odbyła się na sali widowiskowej w Szprotawskim Domu Kultury. 

(foto: ZS nr 1 w Szprotawie http://zs1szprotawa.pl/index.php/galeria-zdjec)


Zaprosiliśmy włodarzy miasta do wspólnego świętowania Dnia Działacza Kultury. Spotkanie zaplanowaliśmy 26 maja. Przybyli Przewodniczący RM ,pan Andrzej Skawiński i kierownik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu  pan Sylwester Chocholski. Panowie  złożyli nam ciepłe, serdeczne życzenia, a na ręce naszej pani dyrektor piękne kwiaty. Niestety Burmistrza Szprotawy i jego zastępcę zatrzymały pilne sprawy i w ich imieniu życzenia złożył nam pan kierownik.I kiedyjuż straciliśmy nadzieję,że może  mimo wszystko dołączą do nas przybył ,  Burmistrz,pan Józef Rubacha i dołączył do wspólnego świętowania.Pan Paweł  Chylak  "utknął " z inwestorami , ale przekazał nam życzenia telefonując do nas. Dziękujemy za  tyle ciepłych słów kierowanych w naszą stronę, za życzliwość i dostrzeganie naszej pracy.

 


Uprzejmie informujemy, że Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, na wniosek Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków przyznał odznaki "Za opiekę nad zabytkami". Odznaką srebrną został odznaczony Pan Roman Pakuła, który od wielu lat jest czynnie zaangażowany w opiekę nad zabytkami na terenie powiatu żagańskiego. Jest autorem wielu publikacji na temat regionu i zabytków ziemi szprotawskiego. Współtworzył Towarzystwo Bory Dolnośląskie oraz Muzeum Ziemi Szprotawskiej, dla którego podarował wiele eksponatów. Przyczynił się do uratowania przed zniszczeniem wielu zabytków, interweniował ws. ochrony zabytków archeologicznych, przyczynił się także do zabezpieczenia zagrożonej kradzieżą płyty fundacyjnej z pałacu w Suchej Dolnej, która po interwencji Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków została zdeponowana w Muzeum Ziemi Szprotawskiej.

http://www.lwkz.pl/item/show/id/1194