Menu

Jak może wyglądać choinka? Pięknie, ozdobiona ręcznie robionymi łańcuchami z papieru, bibuły, koralików, nakrętek, papierowymi bombkami i gwiazdeczkami. Taka choinka stoi u nas w wejściu głównym. Zrobiły je przedszkolaki i uczniowie klas młodszych szprotawskich szkół. Zachęcamy do podziwiania tej nietypowej choinki podczas świątecznych spacerów. 
Warsztaty przygotowali pracownicy SzDK. Mieliśmy też niespodziankę dla przybyłych. Wolontariusze z LO w Szprotawie i Technikum Rolniczego w Henrykowie przygotowali i przeprowadzili zabawy integracyjne dla dzieci. Miło było patrzeć jak doskonale bawili się z młodszymi kolegami. Dziękujemy!
Wesołych Świąt! 


06112018

We wtorek (06.11.2018) w Szprotawskim Domu Kultury dominowały dwa kolory: biel i czerwień, a to za sprawą otwartych warsztatów w ramach TYDZIEŃ DLA NIEPODLEGŁEJ w 100 –cie Odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Uczestnicy warsztatów poznali technikę wykonywania kwiatów, kotylionów  z bibuły / krepiny: wycinanie, rolowanie, skręcanie i zwijanie, od tych prostych do trudniejszych i wymagających więcej czasu i cierpliwości.

Tajniki tworzenia przepięknych kwiatów pokazała Pani Mariola Seternus. Natomiast Pani Maria Dec, która prowadzi sekcje Origami pokazała uczestnikom w jak prosty i ciekawy sposób można wykonać kotylion, zwany kokardą narodową.

Z bibuły  bialo-czerwonej wspólnie uczniowie szkół tworzyły jeden symbol narodowy - Godło Polski.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za wspólne świętowanie i udział w warsztatach.


Panie z sekcji  origami , po intensywnej pracy  odpoczywają podczas wakacji.  Jak zawsze, zakończenie zajęć było bardzo uroczyste  i radosne. Wszystkie panie otrzymały certyfikaty i podziękowania, przy kawie  herbacie i ciasteczkach. Był czas na wspominki ,życzenia udanych wakacji  i zapewnienia ,ż spotkamy się po wakacjach .Na zdjęciu widać ostatnie prace pań, którymi pięknie udekorowały stół . Dziękujemy za bycie z nami , gratulujemy pasji i umiejętności, życzymy udanych wakacji  i czekamy .


14022019Na warsztaty walentynkowe do SzDK  przyszły dzieci ,młodzież i dorośli. I to było najpiękniejsze , bo wzajemnie się inspirowali i uczyli. My przygotowaliśmy nastrojowy anturaż i wszystkie potrzebne materiały. Podczas dwugodzinnych zajęć powstawały serduszka, zakładki i kwiatki z origami , ozdabiane były wcześniej przygotowane serduszka z masy solnej, niektórzy malowali i rysowali, inni przyozdabiali wazoniki i świece walentynkowe. Czas minął nam bardzo przyjemnie. Wykonane prace uczestnicy warsztatów zabrali ze sobą , dla swoich Walentynek. Mamy nadzieję, że sprawiły radość, wszak były wykonywane osobiście i  z sercem. 


Nietypowy trening odbyli piłkarze Żaczki Sprotavia. Wraz ze swoim trenerem Arturem Augustyniak przybyli na zajęcia ART & HOBBY, na których wykorzystując różne techniki: wydzieranka, scraping, farby, kredki ołówkowe, kredki świecowe, tworzyli swoje arcydzieła. Każde z dzieł miało motyw piłki nożnej i zbliżających się świąt Bożego Narodzenia. Wszystkie powstałe dzieła zostaną wśród rodziny i przyjaciół piłkarzy zlicytowane, a dochód przekazany będzie dla dzieci z Domu Dziecka ze Szprotawy.  


24032018

I Warsztaty rękodzieła wielkanocnego za nami. Było pięknie kolorowo i smacznie.  Warsztaty rozpoczęliśmy wprowadzeniem Gaika , zrobiły to najmłodsze nasze dzieci, z sekcji Gamma. Gaik zaciekawił tych młodszych a wzruszył tych starszych. Słychać było .."O, ja pamiętam , tak chodziłam , oo zapomniałam jak to było, super ,że przypomnieliście". Przygotowaliśmy też kolorowe plansze  z opisem tradycji wielkanocnych. Co jakiś czas , ktoś przy nich się zatrzymywał i z zaciekawieniem czytał.  Na stanowiskach rękodzielnicy przygotowywali się do działań a my  wręczaliśmy nagrody zwycięzcom i osobom wyróżnionym  w konkursie na  rękodzieło wielkanocne. Wystawę pokonkursową można oglądać w holu głównym SzDK do 9 kwietnia. A co można było robić na szprotawskim rynku? Można był spróbować  zrobić pisankę  zdobioną  tradycyjnie woskiem i farbkami. Pomagały przy tym panie:  Agnieszka Wardziak i  Lila  Jakubiak.  Można było stworzyć przepiękne kolorowe kwiaty z bibuły z pomocą pani Marioli Seternus, a z tych kwiatków , gałązek bukszpanu, mini pisanek i kolorowych wstążek, swoje palemki . Przy  palemkach  pomagały panie  Monika Kubik i Dorota Salamon . Obie panie razem z dziećmi z Henrykowa  i przy pomocy dzieci ze Szprotawy w tym dniu zrobiły ogromną 2, 5 m palmę. Palmę z dumą postawiliśmy przy wejściu do SzDK, można ją podziwiać  podczas spacerów świątecznych.  Nasi instruktorzy pokazywali jak upleść koszyk z papierowej wikliny i zrobić wiosenną przypinkę. Najmłodsi mogli pokolorować wielkanocne obrazki.  Wykonane rękodzieło można było zabrać ze sobą.   Co jeszcze czekało na naszych  gości? Monidła  z zajączkiem i  jajkiem, te były oblegane przez dzieci , podobnie jak żywa postać Zajączka , który rozdawał łakocie i pozował do zdjęć. Panie z Henrykowa przygotowały pyszne ciasto  do kawy czy herbaty i można się było nim raczyć w naszej plenerowej kawiarence. Panie z Pasterzowic przygotowały  pokazowy stół wielkanocny. To było bardzo udane inspirujące popołudnie. Wszystko to utrwalił nasz fotograf Arek Syska.  Dziękujemy odwiedzającym i tworzącym razem z nami. Dziękujemy paniom , które pomagały nam w tym przedsięwzięciu. Dziękujemy pracownikom interwencyjnym UM za pomoc przy rozstawianiu i zwijaniu  " miasteczka  rękodzielników". Wszystkim życzymy pogodnych Świąt Wielkanocnych.

Obiecane fotki z Zającem w mamidłach - zrobione podczas warsztatów rękodzieła wielkanocnego, 24 marca, na szprotawskim rynku
KINO1

 27 listopada 2017 Szprotawski Dom Kultury we współpracy z Fundacją Legalna Kultura w ramach projektu "Otwarte drzwi do kultury - Bądźmy wszyscy w kulturze!" zaprosiliśmy dzieci i młodzież ze Szkół Podstawowych nr 1 i 2 do uczestnictwa w warsztatach dotyczących korzystania z legalnych zasobów w kulturze, bezpieczeństwa w sieci i zagrożeń czyhających na internautów. Po warsztatach dzieci obejrzały film "Wakacje Mikołajka", natomiast młodzież film "London Town". W godzinach popołudniowych dla nauczycieli odbyło się szkolenie z zakresu prawa autorskiego w szkole.

Wieczorem zaprosiliśmy mieszkańców do obejrzenia filmu "Ostatnia rodzina". Serdecznie dziękujemy Stowarzyszeniu Aglomeracja Zielonogórska oraz Fundacji Legalna Kultura za przyjęcie nas do projektu a dzieciom, młodzieży, nauczycielom oraz mieszkańcom za pozytywny odbiór naszej propozycji.


 

 loga film

 


mask 1636121 1920

Czy spektakl teatralny może obyć się bez słów? Odpowiedź na to pytanie uzyskali uczestnicy warsztatów teatralnych z zespołem Teatru Animagia, które odbyły się w Szprotawskim Domu Kultury 13 września. Okazało się, że może - teatr ruchu, gestu jak najbardziej może. Uczestnicy poznawali możliwości swojego ciała i jak przekazać emocje bez słów. Później przedstawili etiudę teatralną oparta na wierszu Ignacego Kraszewskiego - Dziad i Baba. 
Warsztaty odbyły się w ramach projektu Teatr Polska realizowanym przez Instytut Teatralny w Warszawie ze środków MKiDN.


Młodzież klas pierwszych , wraz ze swoimi nauczycielami z Liceum Ogólnokształcącego w Szprotawie uczestniczyła warsztatach pt. "Jazz dla mas, czyli nie taki diabeł straszny", które przeprowadziła redaktor Radia Zachód, muzyk - Andrzej Winiszewski. Było to spotkanie pilotażowe i mamy nadzieję ,że zarówno młodzież jak i ich opiekunowie po tej dawce bardzo ciekawie podanej historii jazzu, zechcą uczestniczyć w całym cyklu spotkań. Po warsztatach była okazja do zwiedzenia wystawy malarskiej Ryszarda Kukli-"Muzycy”.


 

Co oni tam robią? Odpowiadamy, przygotowują się do szczególnego dnia dziecka.

W tym roku z inspiracji NCK, a dokładniej książek jakie otrzymaliśmy, postanowiliśmy zorganizować dzień dziecka z grami , zabawami, piosenkami z dawnych lat. Do tego potrzebowaliśmy wspomnień starszych mieszkańców naszego miasta. "Wystrojeni" , zaopatrzeni w karteczki, długopisy, tablice, piosenki z dawnych lat, a co najważniejsze- radosny nastrój , wyszliśmy na szprotawski rynek. I udało się. Mieszkańcy chętnie z nami rozmawiali , opowiadali o zabawach z dzieciństwa , czasami  opowiadając więcej o dawnych czasach. Zauważyliśmy jak ważne  było , to że mogli powspominać i podzielić się tymi wspomnieniami nie tylko z nami , ale też z napotkanymi znajomymi.  Dzieciaczki zaś z zachwycały się naszymi strojami  i balonikami, które rozdawaliśmy. Wszystkim serdecznie dziękujemy. Teraz z Waszych wspomnień powstanie przewodnik  gier i zabaw, bajek,  łakoci, sposobu komunikowania się, piosenek, ulubionych zabawek , dzieci  do 1989 r . My razem z zaproszonymi fundacjami , członkiniami UTW , PZEiR, naszej sekcji origami, mając do dyspozycji Wasze wspomnienia postaramy się przygotować wyjątkowy dzień dziecka. Zapraszamy wszystkich , którzy chcieliby do nas dołączyć. A wszystkie dzieci i osoby dorosłe zapraszamy 4 czerwca od godz. 16.oo, do naszego parku. Mamy nadzieję ,że dzieci świetnie będą się bawiły razem ze swoimi babciami , dziadkami i rodzicami. Do zobaczenia

 


Na zakończenie ferii przewidzieliśmy bal karnawałowy. Dzieci przebrały się w karnawałowe stroje , maseczki i przyszły gotowe na taneczne szaleństwa. Oczywiście królowały nasze feryjne tańce : czekolada, waka waka i inne . Nie zabrakło dostojnego walca, którego zatańczyła para królewska i 2 w-ce króli  i królowych.  Królewskie pary koronował przybyły na nasz bal Burmistrz Szprotawy, pan Józef Rubacha, który przyniósł dzieciom słodkości i życzył udanego zakończenia ferii i szczęśliwego powrotu do szkół a w nich samych 6.  Podczas balu były tańce ,  zagadki,  konkursy i  pyszne gofry. Najaktywniejsza i  najgrzeczniejsza para  ferii z SzDK ( dziewczynka i chłopiec) otrzymała nagrody  z rąk dyrektor SzDK. Wszystkie dzieci otrzymały drobne karnawałowe  upominki. Dziękujemy za dwa tygodnie dobrej zabawy i zapraszamy do udziału w naszych sekcjach zainteresowań- niektóre z nich mogliście poznać podczas ferii.


Dzień pełen niespodzianek. Najpierw   autobus, jak to dzieci mówiły ,  ale... wypasiony autobus" , później lodowisko- trochę zmarzliśmy i nie każdy umiał utrzymać się na łyżwach bez trzymanki ,  po czym ogrzaliśmy  ciała i umysły w gościnnej MBP w Żaganiu -rozgrywając turniej gier planszowych  z żagańskimi uczestnikami ferii , na koniec  wycieczki zwiedzaliśmy z przewodnikiem Żagański Pałac, podziwiając sale i słuchając opowieści  a w "Galerii Dobrego Diabła " ,każdy odnalazł swojego  diabła. Nawet nie zauważyliśmy kiedy minął nam dzień. Dziękujemy   pracownikom pałacu i panu prezesowi Pawłowi Lossa, za chwile na lodowisku i umożliwienie zwiedzania pałacu , pani dyrektor MBP Magdalenie Śliwak i paniom bibliotekarkom z  Oddziału dla Dzieci i Młodzieży , za ciepłe serdeczne przyjęcie i  zapraszamy do nas.


jazz 18102017

"Jazz jest dla ludzi" - tymi słowami rozpoczyna się wpis artystów do naszej kroniki. Udowodnili to podczas wczorajszego spotkania w sali kameralnej. Kwartet znakomitych muzyków - Jakub Osypiński, Piotr Stepek, Wojciech Pruszyński i Marek Wesołowski - prezentował nam muzyczną podróż od zaczątków jazzu po czasy współczesne. Wszystko okraszone było słowem Andrzeja Winiszewskiego, redaktora Radia Zachód, również znakomitego muzyka. Wyjawił nam ciekawostki o historii jazzu, o synkopach, swingu, o klaskaniu "na dwa". Przekonaliśmy się, że na temat prostej melodii piosenki "Kurki trzy" da się wykonać rewelacyjną improwizację, którą publiczność nagradzała brawami. Czy to początek przyjaźni uczestników spotkania z muzyką jazzową? Z pewnością tak. My dziękujemy artystom i publiczności za spotkanie i jego wspaniały, nastrojowy klimat.


Piękny zwyczaj pisania kartek świątecznych.

PLAKATkartki

Kiedyś, żeby przekazać sobie kilka słów na znaczną odległość należało wysłać list. Teraz już nie wyobrażamy sobie świata bez e-maili, Facebooka, SMS-ów... Jak to było jeszcze 20, 30 lat temu? Pamiętacie magię pocztówek i kartek świątecznych? Boże Narodzenie to był czas, w którym listonosze mieli pełne ręce roboty . Dla nas - odbiorców, każda z kartek miała swój wyjątkowy czar. Odręczny podpis i kilka ciepłych słów - to rozgrzewało serca w nawet najbardziej mroźną pogodę.
Przygotowaliśmy dla Państwa wystawę najpiękniejszych kartek świątecznych, tych współczesnych i tych z dawnych lat. Są te z kraju i z dalekich stron. Kto otrzymał kiedyś jedną - wie, że to prawdziwe domowe skarby! Być może znajdziecie na naszej wystawie kartkę, która odżywi Wasze wspomnienia z młodzieńczych lat? Zapraszamy!Wystawę otwieramy już 15 grudnia o 12:00.
Tego samego dnia o 10:00 zapraszamy na warsztaty tworzenia kartek świątecznych.
Nie zapominajmy o tym pięknym zwyczaju

 

 

 

Takie cudeńka można zobaczyć na naszej wystawie kartek świątecznych


 

Swoją przygodę z piosenką rozpoczął dziecięcy zespół wokalno ? taneczny ?GAMA?. W zespole śpiewają dzieci szprotawskich szkół i przedszkoli. W cotygodniowych spotkaniach mali wokaliści przygotowują repertuar znanych i lubianych piosenek: kształcą swój słuch, technikę śpiewu, emisję głosu oraz sprawność motoryczną i koordynację ruchowo ? słuchową. Dzieci bawiąc się piosenką  jednocześnie rozwijają swój potencjał i odkrywają nowe pasje.

Jeśli chcesz wstąpić w szeregi naszego zespołu zapraszamy w każdy czwartek od godz. 17.00 do 18.00 (sala widowiskowa). Zajęcia w ramach uczestnictwa są bezpłatne!


IMG 0021

 

Otworkowa sobota / foto warsztaty

 

... był to dzień z puszką.., z której o dziwo tym razem nie wyciągamy herbaty, kawy czy innego ciastka..ale skrawek papieru zdjęciem zwany:) ...można owinąć lampkę kawałkiem czerwonej folii i stworzyć lampę ciemniową .. i spędzić miło czas odliczając puszkowe sekundy ..można odbyć podróż w czasie wracając do obscurowych działań.. tym, którym się chciało dziś serdecznie dziękujemy i życzymy przyjemności z dalszych tego typu eksperymentów:)


 24 kwietnia 2016 był dniem szczególnym dla zainteresowanych  fotografią otworkową... W różnych miejscach na ziemi.. świętowano ŚWIATOWY DZEŃ FOTOGRAFII OTWORKOWEJ:) Integrowaliśmy się robiąc otworki w puszkach po herbatach, kawach,  farbach i innych tego typu pojemnikach... a później zaczęły się " czary" . Pani Ola upiekła nawet z tej okazji pyszne ciacho! Co dodało smaku naszemu świętu i sprawiło, że jeszcze bardziej poczuliśmy sie jak w domu:)

Do Szprotawskiego Domu Kultury wróciło część osób z poprzednich warsztatów..co nas bardzo cieszy i dołączyli nowi "otworkowicze". Było to  piąte spotkanie w SzDK, materiał na wystawę już sobie leżakuje..więc bądźcie czujni:)

Dziękujemy za przybycie, mamy nadzieję, że polubiliście prace w ciemni, nieprzewidywalność tej fotografii i  połknęliście otworkowego bakcyla .. jeśli tak spotkamy sie ponownie...

Warsztaty poprowadziła Sylwia Mucha, przyjaciel SzDK, członek "bardzo mocnej grupy fotograficznej niczym grzmot, POLISH OBSCURA".


 

Dziękujemy Państwu za  zainteresowanie naszą propozycją warsztatową, opartej na omawianiu prezentowanej w Galerii PRYZMAT wystawy rysunków Jacka Knapa. Tych, którzy jeszcze jej nie widzieli a chcieliby zapraszamy do 10 stycznia 2016 w godzinach 9.00 -16.00, tel. 68 376 24 01

Podczas warsztatów gościliśmy  grupę przedszkolaków z Przedszkola nr 1, grupę " Żuczki", klasę III b, ze Szkoły Podstawowej nr 1, gimnazjalistów z II b oraz uczniów SOSW ze Szprotawy.

Prezentowane  prace obrazują  nowe światy inspirowane otoczeniem, w którym mieszka artysta..czyli okolice Wlenia, Góry Izerskie. Twórczość ta jest puszczeniem nieskończonej wodzy fantazji, tworzeniem odrealnionych krain, baśniowych, w których wszystko jest możliwe. Do tego sa misternie wykonane, ze szczegółami wyrysowane piórkiem, zachwycają. Dzieci i młodzież bardzo lekko weszły w ten świat..opowiadały historie, nadawały tytuły..i wybierając ulubione motywy tworzyły własne prace. Wspólnie stworzyliśmy mini wystawę, która zawisła przed galerią. Dodatkowym akcentem było zaprezentowanie twórczości poetyckiej artysty. Uczniowie gimnazjum z wychowawcą odczytali przed swoimi kolegami kilka wierszy...

Spotkania poprowadziła plastyk Sylwia Mucha. 

 

WARSZTATYZWIKLINY

 

 

 

Przedświąteczny poniedziałek dzieci zainteresowane wikliną papierową spędziły na tworzeniu ozdób choinkowych z ulotek . Dziękujemy prowadzącej Kornelii Saranek !

Przy okazji przypominamy i zapraszamy na zajęcia plastyczne dla dzieci w każdy poniedziałek o godz.16.00.

Zajęcia prowadzi artysta plastyk Zygmunt Miedziński.

 


 

WARSZTATY PALAKT

W GALERII PRYZMAT SzDK zawisły rysunki Jacka Knapa z Wlenia (rysownika i poety) pełne metaforycznych przekazów i baśniowych wizji..

W związku z tym zapraszamy Państwa na spotkanie w GALERII prowadzone przez plastyków SzDK. 

W programie warsztatowym proponujemy oprowadzanie po wystawie, krótką dyskusję na temat prezentowanych prac. Podczas spotkania obejrzymy prace, zastanowimy się wspólnie  kim jest artysta, czym jest wyobraźnia i jakie są jej możliwości.

Inspirując się prezentowanymi pracami w małych grupach stworzymy kolejne rysunki, które zawisną przed galerią na czas trwania wystawy.

Prosimy o zgłoszenia telefoniczne i uzgodnienie terminu i godziny warsztatów.

Wstęp bezpłatny.

Pozostałe osoby zainteresowane wystawą zapraszamy od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00 -16.00 lub w innych godzinach po ew. uzgodnieniu terminu w sekretariacie SzDK : 68 376 24 01

 


 

Szprotawski Dom Kultury zaprasza na spotkanie z malarstwem Roberta Kukli pt. "Muzycy" i warsztaty pt. "Nie taki diabeł straszny czyli Jazz dla mas" z Andrzejem Winiszewskim, muzykiem, redaktorem Radia Zachód, autorem audycji jazzowych.warsztatyjazz
Zapraszamy 4 października o godz. 12.00 do galerii "Pryzmat" hol I p. Wstęp wolny

krótkie info o warsztatach
Co to jest Jazz? Skąd się wziął? Gdzie należy szukać jego korzeni? Kim byli jego twórcy?
To podstawowe pytania, na które trzeba sobie odpowiedzieć aby rozpocząć swoją przygodę z jazzem. W naszej multimedialnej podróży cofniemy się o dobre 150 lat wstecz. Zajrzymy na plantacje bawełny, zobaczymy życie w Delcie Missisipi, posłuchamy pierwotnego bluesa. Odwiedzimy Nowy Orlean z początku XX wieku, zobaczymy jak wyglądali i jak grali pierwsi nowoorleańscy muzycy i przeniesiemy się do burzliwych lat 30-tych – czasu wielkich jazzowych orkiestr. Nie ominiemy także powojennej jazzowej rewolucji w Stanach Zjednoczonych i jej koryfeuszy Miles’a Davisa, Charlie Parkera i Thelonious’a Monka… wreszcie odpowiemy na pytanie co jest a co nie jest Jazzem w dzisiejszych barwnych kulturowo czasach.


Podczas dzisiejszych zajęć, dzieci wybierały co najbardziej lubią robić. To ,że najbardziej lubią jeść gofry p. Beatki, to wiedzieliśmy , jako że codziennie pałaszują je ze smakiem. Dzisiaj   dowiedzieliśmy się ,że część z nich najbardziej lubi gry planszowe, część piłkarzy ki i inne gry sprawnościowe a jeszcze inne wycinanki, wydzieranki i malowanki. Mamy nadzieję ,że wszystkie lubią jazdę na łyżwach i oczywiście teatr iluzji. Obie te atrakcje czekają na dzieci jutro. Rano jedziemy do Żagania na łyżwy i zwiedzanie pałacu , a o 16.30  zapraszamy wszystkich miłośników czarów , na pokazy iluzjonisty Tristo .Wstęp wolny.


plakat

 Za nami IV spotkanie z fotografią otworkową. Pasjonaci  zdjęć z puszki przybyli do SzDK   z różnych stron kraju :Jastrzębia Zdroju,  Wrocławia, Bolesławca, Zielonej Góry  no i oczywiście szprotawianie. Dziękujemy wszystkim obscurowiczom za aktywną obecność. Mamy nadzieję, że polubiliście świat widziany trochę innym- nieco odkształconym, mglistym  okiem puchy. Podczas warsztatów poćwiczyliśmy cierpliwość, nawdychaliśmy odczynników.. naliczyliśmy sekund...czas nabrał innego znaczenia...zwolnił... Do kolejnego tak miłego spotkania . Otworkujcie! 

I kilka mądrości prowadzącej warsztaty Sylwii Muchy.

A definicja fotografii ? Czym w sumie jest fotografia?- otóż od połączenia "photos"=światło + "grapho"=pisać, rysować  - jest rysowaniem...malowaniem za pomocą światła.Podczas otworkowania mniej istotne stają się szczegóły, pucha widzi jakby przez oko zmrużone , bardziej plamami, jeśli  widzi kształty to już radość jest wielka. Grupa Kasztanków z Przedszkola Komunalnego nr 2 w Szprotawie zawitała do SzDK, żeby "podotykać" teatru .Poznawanie teatru zaczęliśmy od poznawania sceny z wszystkimi potrzebnymi urządzeniami - światłami , dymami kurtyną, zastawkami itd . Zobaczyliśmy gdzie przygotowują się aktorzy i kto im pomaga. Przyszedł czas na działania sceniczne.  Z zaczarowanej skrzynki wyjęliśmy lalki , panynki , stroje i rekwizyty. Dzieci naprzemiennie wcielały się w role aktorów i widzów. Widzowie byli zachwyceni popisami aktorów i ich lalek. Aktorzy zachwyceni reakcją widowni. Wszyscy świetnie się bawili.  45 minut minęło jak jedna chwila. Na zakończenie nasi mali goście przygotowali nam miłą niespodziankę - po wspólnym zdjęciu ,prowadząca warsztaty otrzymała pięknie , ręcznie wykonane podziękowania i prześliczne mini różyczki. My dziękujemy za wizytę, i za ogrom radości jaką nam tą wizytą sprawiliście.

 


26 kwietnia ogłoszono MIĘDZYNARODOWYM DNIEM FOTOGRAFI OTWORKOWEJ. Z tej okazji spotkaliśmy się w SzDK, aby poeksperymentować , z otworkami, nieco odrealnić rzeczywistość, zatrzymać w puszkach trochę wiosny. Najdłużej naświetlane zdjęcie zawsze budzi zdziwienie przechodniów. Piękny to moment, kiedy pytająco spoglądają ...co robi grupa ludzi siedzących kilka minut ( 2-3) nieruchomo i gapi się w wielką puchę .Odpowiedź  brzmi -oni robią sobie portret.  Ekipa  pasjonatów "puszkowego fotografowanie " powiększa się- dołączyła Zielona Góra , a Szprotawa się rozrasta. Tych, którzy chcieli być a nie mogli , zapraszamy na kolejne spotkania. Wchodźcie na naszą stronę , profil Fb  lub skontaktujcie się  z Sylwią Muchą - plastykiem SzDK.

 


 Krótka chwila  podczas zwiedzania Pałacu Wiechlice. Nie mogliśmy oprzeć się pokusie i ulepić nie jednego a całą wioskę śnieżnych bałwanów . Pogoda była przecudna , atmosfera też i ogromny teren pałacowego parku pokryty śnieżnym puchem. Mamy nadzieję ,że nasze bałwany spodobały się Gospodarzom i Gościom , gościnnego Pałacu . Dziękujemy


Z wizytą w Pałacu Wiechlice, właściciel Pan Zbigniew Czmuda, przyjął nas po królewsku. Najpierw było pyszne pałacowe śniadanie, czuliśmy się jak zacni goście, którzy schodzą z pałacowych pokoi na poranny posiłek. Później Pani menadżer Ania Kaczmarczyk oprowadzała nas po całym obiekcie pokazując  sale, apartamenty, salę balową , basen, ciekawie przy tym opowiadając o zwyczajach panujących w pałacu.  Mieliśmy też pałacowy mini koncert,  na zabytkowym pianinie zagrała Kasia Kucharz, a na sali balowej zatańczyliśmy  boogie woogie. Dziękujemy serdecznie Panu Zbigniewowi Czmudzie gościnę, Pani Ani za opowieści , wszystkim spotkanym pracownikom Pałacu ( w recepcji , na sali śniadaniowej) za życzliwość i uśmiech. Dzieci postanowiły zrobić dla właściciela Pałacu laurkę , pokażemy i prześlemy ją  jak tylko nasi mali artyści się z tym uporają.


 12 stycznia, podczas ostatniego spotkania pani Marii Skowrońskiej z  naszą sekcja origami, postanowiliśmy sprawić Jej niespodzianką i serdecznie podziękować za wszystkie wspólne chwile , a było ich niemało , jako że pani Maria czynnie uczestniczyła w naszych działaniach. Bywała niemal na każdym koncercie, spektaklu czy spotkaniu. To ona posiada największy zbiór autografów gwiazd goszczących w SzDK. Było wzruszająco i w niejednym oku zakręciła się łezka.

       Dyrektor SzDK- Teresa Zima wręczyła pani Marii Skowrońskiej Statuetkę  "Przyjaciel SzDK" dołączając pisemne podziękowania  i uzasadnienie , pod którym podpisali się wszyscy pracownicy SzDK. Panie z sekcji origami upiekły ciasta , przygotowały piękny stół, a prowadząca sekcję  pani Maria Dec wręczyła piękne dzieła z origami. Były też kwiaty i  specjalny koncert dla pani Marii.  Sunniaczki przygotowały mini recital a pani Wanda Krukier  opisała panią Marię  wybierając wiersze  Wisławy Szymborskiej ( Dłoń) i Juliana Jastruna ( Ręce dziecka),  a także stworzyła  dla niej własny limeryk, ......cyt. "W nowym miejscu na pewno Ci się ułoży. Można pozazdrościć kin, teatrów, wystaw. Poznań to wielkie miasto. Zresztą limeryk Ci o tym powie"

?Ćwierkały u mnie wróble na parapecie

o tym, co się dzieje na świecie

podobno w poznaniu koziołki się mocniej trykają

bo naszą panią Marię uroczyście powitać mają

Tak być musi o tym wiecie!?

Wieczór upłynął nam na rozmowach , wspomnieniach i wzajemnym zapewnieniu ,że jeszcze nie raz się spotkamy. Pani Mario, wszystkiego najlepszego w nowym miejscu i proszę pamiętać nasze drzwi zawsze stoją przed Panią otworem.


Trochę wyobraźni przestrzennej, trochę polotu, łączenia kolorów, tkanin, niteczek... Trochę anielskiej cierpliwości i przede wszystkim wprawiona, pewna ręka - to przepis na przeróżne piękne cudeńka, które można było obejrzeć u naszych rękodzielników. Była szansa na wypróbowanie swoich umiejętności i zrobienie czegoś unikalnego własnymi rękami. Czy było łatwo? Sami zobaczcie.


W przerwach między koncertami przeglądowymi Ziemi i Pieśni, nasze instruktorki pokazywały dzieciom jak wyczarować piękne duże i małe bańki mydlane.


Teraz zostało tylko zaprosić mieszkańców  do wspólnego upiększenia naszej Szprotawy. Budynki już stoją , troszkę zieleni też jest , jeszcze tylko ławeczki , huśtawki, kwiatki i spacerujące pupile, tak dzieci wyobrażają sobie Szprotawę. My ze zdziwieniem odkryliśmy nowy dom kultury, co odkryją państwo? Młodzi architekci z duma prezentują swoje prace, choć żałują ,że ferie się skończyły i nie zdążą upiększyć ulic.


Od poniedziałku w Szprotawskim Domu Kultury - pod czujnym okiem tancerza i choreografa Ivo Pomorskiego - ćwiczy 40 mieszkanek Szprotawy i okolic, przygotowując się do  spektaklu Muzyczno- Tanecznego - DANCE & STUNT SHOW ? STREFA 51. Do wydarzenia , które odbędzie się  22 lutego o godz. 19:00 na placu przy INTERMARCHE / BRICOMARCHE w Szprotawie dołączą również tancerze z  Wrocławia , Legnicy, Złotoryii  ( którzy ćwiczą w swoich miastach ), bolesławiecki zespół CRAZY WOOD z wokalistką Karoliną Grodzicka oraz motocykliści Stunt Zona Szprotawa. Jak zapowiada reżyser spektaklu ( jednocześnie choreograf) Ivo Pomorski , 60 tancerzy oraz muzycy mają zamiar zaskoczyć szprotawian niesamowitym show .

Spektakularne akrobacje motocyklowe w wykonaniu STUNT ZONA zostały połączone z tańcem streetdance na jednej scenie- scenie  specjalnie  nabudowana przez Firmę PPHU Marcin Biłkowski Szprotawa.

Spektakl będzie trwal prawie 45 min.

Zapraszamy ciekawskich do odwiedzenia SzDK W GODZ. 17.00-21.00 aby podejrzeć próby do spektaklu oraz w dniu Premiery 22 lutego 2015 o godz. 19:00 na plac przy INTERMARCHE / BRICOMARCHE Szprotawa

 

zdjęcia z pierwszych prób w SzDK